Študenti a vedenie Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa v stredu 3. marca na spoločnom stretnutí zaoberali vládnym návrhom zákona o Študentskom pôžičkovom fonde.
Posúdili možné dopady na sociálne postavenie študentov v prípade účinnosti zákona. Pozitívne hodnotili úsilie vlády SR prijať opatrenia na zabezpečenie prístupu k vysokoškolskému vzdelaniu na úrovni zodpovedajúcej medzinárodným štandardom každému, kto prejaví záujem a preukáže možnosť študovať. Kladne hodnotili skutočnosť, že štát v súčasnosti vynakladá na vysokoškolského študenta ročne v priemere 76 tisíc Sk, celkom takmer 10 miliárd Sk.
Súčasne vyhlásili, že:
- súhlasia so zavedením príspevku študentov na školné vo výške 5-30% ročných nákladov vynakladaných štátom na vysokoškolského študenta. Tento príspevok je spoluúčasť študujúcich na svojom vzdelávaní, na rozvoji univerzity a príspevok do štipendijného fondu vo výške 25 %. Súčasne však apelujú na vedenie univerzity, aby sa školné v podmienkach SPU zaviedlo na najnižšej hranici ekonomickej náročnosti jednotlivých študijných programov;
- súhlasia so zavedením študentských pôžičiek na príspevok na vzdelávanie v zmysle návrhu zákona,
- súhlasia so zvýšením sociálneho štipendia a znížením hranice poberateľnosti tohto štipendia tak, aby sa to týkalo 30 % študujúcich. zvýšenie sociálneho štipendia je potrebné na kompenzáciu zvyšujúcich sa nákladov na základné životné potreby študentov, na úhradu štátom neplatených poistení, zrušenú zákonom č. 461/2003 Z. z.;
- nesúhlasia so zrušením dotácií na študentské domovy. Odporúčajú dotácie ponechať v pôvodnej výške a cestou univerzít ich prerozdeľovať ubytovaným študentom podľa ekonomickej situácie ich rodiny, prípadne využiť na rozvoj a zveľadenie ŠD.
Nakoľko nami vyslovené odporúčania sú v duchu úsilia vlády SR na zlepšenie ekonomickej situácie vysokoškolákov a transformujúcich sa slovenských univerzít, vyslovujeme nádej, že vláda SR naše názory vypočuje a odporúčania akceptuje. Svoje názory budeme tlmočiť prostredníctvom našich zástupcom premiérovi vlády SR M. Dzurindovi na stretnutí so študentmi 4. 3. 2004 a nakoľko študenti a vedenie SPU dôverujú vláde SR, vyhlasujeme, že do štrajkovej pohotovosti slovenských vysokoškolákov sa nezapájame.
Za študentov:
Marek Sobola, FZKI,
Márie Suďová, FAPZ,
Peter Gažo, FEM,
František Staňo, MF,
Peter Pasečný, FZKI,
Michaela Ladyková, FBP,
Ján Štefan, FZKI.
Za vedenie SPU:
Imrich Okenka, rektor.