Vývojové trendy vo výskume, konštrukcii strojov a v technológiách RV
Vedecký seminár, ktorý 4. februára organizovala Katedra strojov a výrobných systémov MF a Odbor poľnohospodárskej techniky, výstavby a energetiky SAPV, bol príležitosťou informovať záujemcov o smerovaní poľnohospodárskej techniky, ako ju reflektovala aj novembrová výstava Agritechnika v Hannoveri. Na stretnutí, odborne garantovanom prof. L. Nozdrovickým a prof. J. Jechom, sa prezentovali referáty z rôznych oblastí. Problematika priestorovo diferencovaného hnojenia a ochrany rastlín, trendy presného poľnohospodárstva pútajú pozornosť nielen odbornej verejnosti. I tú laickú by určite zaujala problematika GPS a diaľkového prieskumu Zeme. Do popredia sa dostávajú spôsoby získavania informácií priamo na poli, napr. pomocou elektromagnetických vlastností pôdy, prirodzeného žiarenia povrchu pôdy, ale i určovanie dávky pre prihnojovanie na základe laserového ožarovania porastu a zisťovania obsahu dusíka v rastlinách. Na problematiku nadviazal referát o tendenciách uplatňovania elektronických systémov v presnom poľnohospodárstve, ktorý priblížil širokú paletu využívaných palubných, pracovných i riadiacich počítačov, prijímačov, výkonných členov a snímačov. Trendy v konštrukcii a technológii pozberového spracovania zrnín, v manipulácii s cukrovou repou a pri jej doprave, pestovaní a zbere zemiakov, ako aj závlahových sústav, to sú v kocke okruhy tém, ktoré ďalej na seminári odzneli.
Poľnohospodárska politika v 3. tisícročí, smerujúca k znižovaniu počtu pracovníkov, zvyšovaniu technickej a technologickej úrovne, ochrane prírodných zdrojov a uplatňovaniu bezodpadových technológií, je v súčasnosti často témou okrúhlych stolov. Najúspešnejšie nové konštrukčné prvky strojov v rastlinnej výrobe, ocenené na výstave Agritechnika 2003, trendy poľnohospodárskej techniky zamerané na zvyšovanie výkonnosti strojov, uľahčovanie obsluhy, nové informačné systémy a elektronické systémy, modely strojov bez obsluhy vodiča a rozšírenie ponuky strojov pre dnes často skloňované presné poľnohospodárstvo dali niekoľko odpovedí na to, akým smerom sa technický svet uberá. Čitateľov už s predstihom pozývame na medzinárodnú vedeckú konferenciu Informačné technológie v manažmente výrobných systémov, ktorá sa uskutoční 20.- 21. mája 2004 v kongresovom centre SPU. Podrobnejšie informácie na www.mf.uniag.sk/conferences.php
-r-
Biomasa - dôležitý alternatívny zdroj energieV spolupráci so Slovenskou asociáciou pre biomasu sa na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov 4. februára uskutočnil už jubilejný desiaty seminár na aktuálnu tému - bioenergetiku. Biomasa ako obnoviteľný zdroj energie (OZE) je oblasť, obsiahnutá v základných dokumentoch o trvale udržateľnom živote na Zemi, ale aj vo všetkých programoch EÚ týkajúcich sa vízií o poľnohospodárstve, energetike a životnom prostredí. Počíta sa s nimi i v štátnom programe SR nazvanom Prognóza rozvoja a využívania vedy a techniky do roku 2015.
Seminár bol prehliadkou aktivít vedeckých a pedagogických pracovníkov SPU v rámci tejto problematiky. Ukázalo sa, že sú aktívne zapojení do výskumu v rámci 5 RP EÚ, VEGA, KEGA a podobne a že sa na dosiahnuté výsledky nadväzuje i vo vyučovacom procese. Boli predložené konkrétne projekty a vízie, ako túto problematiku výraznejšie zakotviť v študijných programoch na jednotlivých fakultách školy tak, aby tvorili celok, t.j. od pestovania energetických plodín, cez ich mechanizované spracovanie, až po využitie v bioenergetike. Príkladom sú niektoré krajiny EÚ, v ktorých už teraz využívajú OZE na úrovni 12 až 20 % a ich programy smerujú až k číslu 30. U nás to v súčasnosti nie sú ani 3 percentá! Podpora využívania OZE je zakomponovaná i v predvstupových fondoch, napríklad v SAPARDe, v štrukturálnych fondoch EÚ i v sektorovom operačnom programe. I preto sa seminár stretol s veľkým záujmom zástupcov vedy, výskumu a praxe.
Aktuálny záver: musíme sa vážne zaoberať znižovaním energetickej spotreby, najmä fosílnych zdrojov energie, ktoré sú príčinou nebezpečne vzrastajúceho skleníkového efektu. Alternatívou sú obnoviteľné zdroje energie a z nich najdôležitejšia - biomasa.