Prof. Joachim Elterich z Delawarskej univerzity je odborníkom v oblasti ekonomiky a manažmentu. Hoci je už penzionovaným profesorom, vždy si popri svojich aktivitách nájde čas na návštevu Európy a už desať rokov pravidelne prednáša aj na našej univerzite.
Koncom októbra pricestoval do Nitry, aby viedol intenzívny kreditný štvortýždňový program pre študentov FEM Manažérska ekonomika - Managerial Economics. Pri tejto príležitosti sme mu položili niekoľko otázok.
Môžete porovnať vo všeobecnosti rozdiely medzi tým, keď ste tu boli po prvýkrát a teraz?
Uvediem iba niektoré vybrané postrehy, s ktorými som sa stretol počas kolegiálnej spolupráce na vašej univerzite a pri návšteve niektorých slovenských miest. Zdá sa mi, že ľudia sú omnoho kooperatívnejší a pohostinnosť mojich kolegov je neuveriteľná. Snažím sa ju opätovať tým, že niektorí vaši učitelia dostali príležitosť navštíviť Delawarskú univerzitu, spoznať naše univerzitné prostredie a podeliť sa o skúsenosti vo vyučovaní. Na našej univerzite doteraz študovalo viac ako 25 vašich študentov. Obojstranná výmena je veľmi pozitívna. Keby som mal hovoriť o negatívach, nie je to jednoznačné. Vždy rešpektujem študentov a prihliadam na ich možnosti v rámci môjho programu. Je pravda, že z roka na rok sú jazykovo lepšie pripravení, iba z hľadiska odbornej ekonomickej terminológie je to horšie. Úprimne povedané, zdržuje to, keď si máme vzájomne rozumieť.
Potešilo ma pozvanie na imatrikulačné slávnosti vašej univerzity. Také niečo sa u nás neporiada. Bolo to milé, plné veselosti a nápaditosti. Americkí študenti realizujú svoje mimoštudijné aktivity v kluboch rôzneho zamerania, kultúrnych, umeleckých, športových, odborných a učitelia sa cítia byť poctení, ak ich pozvú na študentské akcie a radi sa na nich zúčastňujú.
Ako posudzujete rozširovanie Európskej únie smerom na východ a globalizáciu vôbec?
Tento proces je z môjho pohľadu ekonóma veľkým prínosom. Pripojením stredoeurópskych štátov sa ekonomický trh mnohokrát zväčší nielen pre výmenu tovarov, ale aj z hľadiska možností získať prácu v rámci spoločnej Európy. Bude to vzájomne výhodný krok, no je pravda, že ho budú sprevádzať aj niektoré nevýhody. Tento proces je aj o vyrovnávaní cien (tovaru, služieb, ľudskej práce, štátnych dotácií a pod.) medzi strednou a západnou Európou, čo nie je krátkodobý proces. Štáty s veľkou rozlohou a s veľkým počtom obyvateľov majú podporovať malé štáty najmä v sociálnej oblasti a ja verím, že celý sociálny systém v Európskej únii bude viac-menej vyrovnaný. Zjednotená Európa bude výhodou nielen z ekonomického, ale aj politického hľadiska. Som srdcom stále Európan a pretože žijem v Amerike, hovorím, že Amerika potrebuje silný náprotivok. Zjednotená Európa bude v celosvetovom kontexte dôležitejšia, viac zaváži. Globálny trh a nadnárodná spolupráca prinášajú pozitíva aj z pohľadu zamestnanosti. Vo svojej knihe píšem, že základné sociálne programy veľkých štátov Európy treba vyrovnať s ostatnými štátmi, takisto aj daňové zaťaženie. Hrubý domáci produkt treba dostať na únosnú úroveň. V USA je jednotný základný zdravotný a sociálny systém vo všetkých štátoch federácie. Potom sa môže odlišovať rôznymi prídavnými programami pomoci napríklad pre ohrozené ženy, hendikepované deti, starých a nevládnych ľudí. Okrem toho tvrdím, že štát, ktorý sa patrične nevenuje vzdelávaniu a zdravotnej starostlivosti o obyvateľstvo, môže mať vážne starosti v budúcnosti. Ak mladá generácia nebude vidieť perspektívu vo svojej krajine, bude ju hľadať inde.
Ďakujem za rozhovor.