Za účasti vyše dvoch stovák odborníkov zo Slovenska, Česka, Poľska, Nemecka a Srbska, zaoberajúcich sa problematikou pestovania a spracovania cukrovej repy nielen u nás, ale aj v zahraničí, sa 3. decembra 2003 v kongresovej sále konala už piata celoslovenská vedecká repárska konferencia. Stala sa fórom prezentácie nových poznatkov v oblasti produkcie bieleho zlata, ktorá má u nás už vyše 200-ročnú tradíciu.
Cukor vyrobený z cukrovej repy je významnou energeticky bohatou a ekologicky čistou potravinou a cukrová repa zas plodina s vysokou agronomickou predplodinovou hodnotou, má vysokú fotosyntetickú výkonnosť a jej porasty sú prínosom aj pre ekológiu, okrem iného pre vysokú produkciu kyslíka.
Štátny tajomník MP SR M. Radošovský v úvodnom referáte priblížil problematiku vertikály cukrová repa - cukor v predvstupovom období, pričom zvýraznil potrebu trhového poriadku, ktorému sa v posledných desiatich rokoch nevenovala patričná pozornosť. Z hľadiska pestovateľského poukázal na to, že v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ sa budú musieť akceptovať zmenené klimatické podmienky našej krajiny, ktoré podstatným spôsobom ovplyvňujú produkciu cukrovej repy. Podčiarkol význam základného a aplikovaného výskumu a ich prepojenie s praxou, aby sa pestovateľom vytvorili možnosti využívať nové výkonné a konkurencieschopné odrody a pestovateľské technológie.
"Pestovanie cukrovej repy na Slovensku za posledných desať rokov zaznamenalo značné výkyvy, v posledných rokoch sa stabilizovala výmera a možno pozorovať tendenciu intenzifikácie produkcie", povedal vo svojom referáte O. Laco zo Zväzu pestovateľov cukrovej repy na Slovensku a konštatoval, že negociovaná kvóta cukru pre SR vo výške 207 432 ton a regulácia trhu s cukrom a cukrovou repou podľa trhového poriadku zaručuje slovenským pestovateľom rovnaké podmienky ako súčasným členom EÚ.
Veľká pozornosť sa na konferencii venovala technológiám pestovania cukrovej repy z pohľadu konvenčných aj minimalizačných prístupov. Hnojenie, použitie rastových látok a foliárna výživa podstatne ovplyvňujú jej kvantitatívne a kvalitatívne parametre. Vplyvom aridizácie prostredia sa urýchľuje vývinový proces, čo sa prejavuje v požiadavkách repy na vlahu počas kritických období produkčného a hlavne akumulačného procesu. Pri otepľovaní má mimoriadny význam zavlažovanie.
Príspevky, ktoré boli zverejnené v zborníku vedeckých prác, prinášajú nové pohľady a prístupy v racionalizácii pestovania cukrovej repy, čo bude iste využité aj v pestovateľskej praxi.