Na Katedre rastlinnej výroby FAPZ sa v novembri minulého roku v rámci výučby predmetu inulínové plodiny uskutočnila výberová prednáška pracovníkov spoločnosti Fytosal, s.r.o., Dolný Kubín o pestovaní a využití slnečnice hľuznatej vo výžive ľudí. Určená bola najmä študentom odboru výživa ľudí na FAPZ.
Slnečnica hľuznatá (topinambur) je jednoročná liečivá rastlina, ktorej pozitívne účinky na ľudský organizmus boli vedecky dokázané a overené v praxi. Okrem potravinárskeho využitia sa používa na kŕmenie hospodárskych zvierat (hľuzy a vňať) a výrobu bioetanolu alebo bioplynu. Z botanického hľadiska je príbuzná so slnečnicou ročnou pestovanou na olej, spôsobom pestovania sa však podobá zemiakom. Tvorí silné stonky s veľkými listami. Stonky dosahujú výšku 2 - 3 metre a produkujú množstvo nadzemnej a podzemnej biomasy. Od iných druhov zeleniny sa odlišuje unikátnym sacharidovým systémom, ktorý sa skladá z fruktooligosacharidov a inulínu. Obsahuje biologicky aktívne látky, minerálne látky – železo, kremík, zinok, horčík, draslík, fosfor a vápnik, vitamíny skupiny B a C, pektínové látky, vlákninu, organické kyseliny a aminokyseliny. Spoločnosť Fytosal sa zaoberá pestovaním a spracovaním tejto plodiny v ekologických podmienkach. Disponuje modernou technológiou, ktorá umožňuje zachovať maximálne výživové hodnoty topinambura v nadväznosti na špeciálnu agrotechniku pestovania a zberu plodín s vylúčením používania priemyselných hnojív a chemických prostriedkov na ochranu rastlín.
Dlhoročným spolupracovníkom firmy Fytosal je akademik Nikolaj Kočnev z Medzinárodnej akadémie prírodných produktov a biotechnológií v Moskve, ktorý od roku 1986 pracuje v oblasti výskumu pestovania a biotechnológie spracovania topinambura. Vo svojej prednáške pre študentov FAPZ poukázal na pozitívne vlastnosti tejto plodiny, ktorá svojou odolnosťou a prispôsobivosťou rôznym podmienkam môže byť plodinou budúcnosti. Jeho spolupracovníčka MUDr. Margarita Kaliničeva v ďalšej časti prednášky prezentovala liečebno-preventívne použitie slnečnice hľuznatej. Ako zdôraznila, význam tejto plodiny spočíva v prevencii a podpornej liečbe cukrovky, obezity, porúch metabolizmu, vysokého cholesterolu a pri detoxikácii organizmu. „Topinambur reguluje krvný tlak a tráviaci systém, chráni pečeň a obličky. Pomáha tiež zvyšovať odolnosť organizmu pri infekciách. Pôsobí antistresovo, dodáva organizmu energiu a zvyšuje schopnosť koncentrácie. Odporúča sa pre rekonvalescentov, v prevencii proti artritíde, reume, či osteoporóze,“ povedala. Po prednáške sa konala ochutnávka výrobkov Fytosal, medzi ktoré patria rôzne výživové doplnky vo forme tabletiek alebo prášku s obsahom inulínu, rozličné bioprodukty z tejto plodiny ako napríklad džemy, čaje, sirupy, drene, kandizované cukríky a iné. Hľuzy topinambura slúžia aj na
výrobu kozmetických prípravkov
Slnečnica hľuznatá bola nedávno zaradená medzi tzv. invázne rastliny, čo spôsobilo problémy pri jej pestovaní a využití ako liečivej rastliny. Úpravou legislatívy by sa mohli tieto problémy vyriešiť.