V Haagu sa 3. až 7. septembra konal úvodný workshop projektu rámcového programu EÚ zameraného na skúmanie globálnej potravinovej bezpečnosti – FOOD SECURE. Ide o päťročný projekt, ktorý Európska komisia považuje za jeden z kľúčových v oblasti poľnohospodárstva a ekonomického rozvoja.
Výskumné konzorcium tvoria svetové inštitúcie ako LEI Wagenngen University, Holandsko; ZEF Nemecko; KU Leuven, Belgicko; IFPRI Francúzsko, INRA Francúzsko; CCAP; IHEID; IAE; JRC; PROSPEX; UniRoma 3, Taliansko; EEPRI; EMBRAPA; CIRAD Francúzsko a ďalšie.
Účastníci projektu navštívili aj Brusel, kde sa uskutočnilo rokovanie s vedúcimi predstaviteľmi DG AGRI, DG TRADE, DG for Development and Cooperation a zástupcami Európskeho parlamentu. Všetci zdôraznili dôležitosť potravinovej bezpečnosti pri formovaní politík EÚ v nasledujúcom období a zásadný význam výsledkov výskumu pri formovaní týchto politík.
Potravinová bezpečnosť je jednou z najväčších výziev súčasnosti. Cieľom projektu je v prvom rade prispieť k lepšiemu pochopeniu determinantov potravinovej a nutričnej bezpečnosti. Zároveň poskytne celý rad ekonomických a štatisticko-ekonometrických nástrojov na hodnotenie dopadov politík na globálnu potravinovú bezpečnosť a odporúčania rozhodovacím subjektom na úrovni Európskej komisie, národných vlád rozvojových štátov a vlád rozvinutých štátov ako upraviť politiky, s cieľom znížiť množstvo ľudí trpiacich potravinovou a nutričnou nedostatočnosťou.
Tím Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre pod vedením prof. Ing. Jána Pokrivčáka, PhD., koordinuje v rámci projektu výskumné úlohy zamerané na potravinovú bezpečnosť vo východnej Európe. Téma potravinovej bezpečnosti je dôležitá aj pre Slovensko, nielen pre rozvojové krajiny. Na Slovensku existujú regióny a skupiny obyvateľstva, ktoré sú negatívne ovplyvňované rastom cien potravín v ostatnom období a spomaľovaním ekonomickej aktivity.
Prof. Ing. Ján Pokrivčák, PhD.,
doc. Ing. Artan Qineti, PhD., FEM