Už v prvých rokoch svojej existencie FEM okrem výučby na dennom a externom štúdiu výrazne prispela aj k zvýšeniu odbornej spôsobilosti vtedajších riadiacich pracovníkov v podnikoch a okresných poľnohospodárskych správach, a to troma spôsobmi: realizáciou trojročného špecializovaného inžinierskeho vysokoškolského štúdia (na ktorom dennou formou študovali vybraní pracovníci podnikov a okresných poľnohospodárskych správ), realizáciou postgraduálneho štúdia pre absolventov vysokoškolského štúdia po absolvovaní troch rokov praxe a zabezpečovaním výučby v tzv. podnikových formách vzdelávania, ktoré organizovali niektoré podniky.
Vedeckovýskumná činnosť fakulty v 60. a 70. rokoch minulého storočia bola zabezpečovaná formou tzv. čiastkových úloh. Koordinačným centrom štátneho programu ekonomického výskumu (základného ako aj aplikovaného) bol v tom období Výskumný ústav zemědělskej ekonomiky v Prahe. V snahe rozšíriť a prehĺbiť vedeckovýskumnú činnosť vytvorila FEM fakulta v roku 1984 pod vedením doc. Ing. Alojza Podoláka, CSc., vlastný (fakultný) Ústav ekonomiky a riadenia, ktorý sa stal koordinačným pracoviskom hlavnej úlohy Štátneho programu ekonomického výskumu (ŠPEV) Zvyšovanie efektívnosti vybraných odvetví v rozdielnych podmienkach poľnohospodárstva. Išlo o širokospektrálnu orientáciu výskumu na výrobno-organizačné a ekonomické faktory výkonnosti a ekonomickej stability podnikov. Výsledky tohto výskumu boli ministerstvom poľnohospodárstva, ako aj podnikmi, vysoko hodnotené pre svoju pôvodnosť a originalitu. Vysoko boli ocenené aj výsledky ergonomického výskumu fakulty, ktoré boli využité pri tvorbe celoštátnej (ČSFR) „Metodiky hodnotenia zložitosti prác a profesie“ a nadväzne pri zaraďovaní prác a profesií do tarifných tried, a tým na stanovenie odmeny za prácu pracovníkov v poľnohospodárskych podnikoch.
V 80-tych rokoch bola fakulta intenzívne zapojená do tvorby projektov zlučovania poľnohospodárskych družstiev do väčších celkov, systému ich vnútorného ekonomického riadenia, tvorby vnútropodnikových cien, informačných systémov, kooperačných vzťahov atď. Jej významným výskumným produktom boli Ukazovatele efektívnosti riadenia a riadiacej práce, vydané Federálnym ministerstvom zemědělství v Prahe v roku 1986 ako metodika zavádzania výsledkov výskumu do praxe. Po roku 1990 bola spolupráca FEM s praxou orientovaná do oblasti tvorby projektov transformácie podnikov na nové typy podnikateľských subjektov v agrorezorte. Výskum fakulty sa rozšíril o problematiku makroprostredia a mikroprostredia (agrárne politiky, medzinárodné podnikanie, marketing, financovanie atď.) vo vzťahu k ekonomickej stabilite a prosperite podnikov i agrorezortu SR ako celku. Najviac využívaným prenosovým kanálom výstupov vedeckovýskumnej činnosti fakulty do podnikovej praxe boli vedecké konferencie, ktoré fakulta a jej pracoviská organizovali v úzkej spolupráci s partnerskými univerzitami v zahraniční. Sprístupňovanie nových poznatkov využiteľných v poľnohospodárskych podnikoch SR po vstupe krajiny do EÚ realizovali pracovníci fakulty aj v rámci projektov rozvoja manažérov, ktoré gestoroval VÚEPP v Bratislave a Agroinštitút v Nitre. V ostatných rokoch bola fakulta úspešná pri schvaľovaní projektov VEGA a KEGA v Bratislave i mnohých projektov financovaných zo zdrojov EÚ. Výsledky týchto výskumov boli prezentované v renomovaných vedeckých časopisoch doma i v zahraničí a vo vydaných monografiách.
Úspech Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU (1. – 2. miesto medzi ekonomickými fakultami slovenských univerzít a vysokých škôl) je výsledkom toho, že fakulta rešpektovala zásadu, že poslaním univerzity je nielen odovzdávať študentom vedomosti, ale najmä tvoriť nové poznatky formou vlastného výskumu a následne ich odovzdávať podnikom na praktické využitie.
Fakulta ekonomiky a manažmentu SPU
Tr. A. Hlinku 2, 949 76 Nitra
www.fem.uniag.sk
e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
tel. + 421 - 37 – 6415 511
FEM vychováva absolventov s prierezovým vzdelaním a cudzojazyčnými kompetenciami, ktorí budú ovládať podnikovú ekonomiku, manažment podnikov a územných celkov, marketingové prístupy v podnikateľskej činnosti, bankový systém a finančný trh, medzinárodnú obchodnú politiku, financie, právo a informačné systémy.