Prešiel približne mesiac odo dňa, keď sa skupina dvanástich študentov našej univerzity spolu s prorektorkou SPU pre vzdelávaciu činnosť a ECTS prof. RNDr. Zdenkou Gálovou, CSc., a autorkou článku vrátila zo šestnásťdňového pobytu v Indii. Cieľom bola účasť na intenzívnom kurze Corporate Social Responsibility, ktorý bol realizovaný v rámci bilaterálnej spolupráce SPU v Nitre a partnerskej univerzity Guru Gobin Singh Indraprastha University v New Delhi.
Spolupráca medzi univerzitami sa začala v roku 2010 a druhý rok výmenných pobytov indických a slovenských študentov plne potvrdil opodstatnenie i viacrozmerný prínos tejto kooperácie. Treba zdôrazniť, že sa nejedná o formálnu výmenu študentov a učiteľov, ale predovšetkým o interkultúrny dialóg, čo v súčasnosti predstavuje nevyčísliteľnú pridanú hodnotu k inštitucionálnemu vzdelávaniu. Dovoľte mi dokumentovať to niekoľkými poznámkami z indického denníka:
28. február 2012: Po celodennom cestovaní na trase Budapešť – Istanbul - New Delhi s príslušným časovým posunom sa nám podarilo pospať si asi hodinu a už nás čakalo oficiálne privítanie na univerzite. Správanie pedagógov, študentov i organizácia uvítacieho ceremoniálu nám jasne naznačili, aká vysoká je v Indii spoločenská hodnota pripisovaná vzdelaniu. Na druhej strane skromné podmienky nás nútia uvedomovať si, čo všetko máme doma...
1. marec 2012: Dnes sme skoro ráno odchádzali na výlet do Agry – Taj Mahal. Cesta síce trvala päť hodín, ale práve preto sme mali možnosť vidieť spoza okien autobusu „Incredible India“ – krajinu plnú krásy, ale aj neskutočných protikladov chudoby a bohatstva. Splnil sa mi aj môj tajný osobný sen, za čo ďakujem. Dopravný a organizačný chaos sme začali považovať za štandard a keďže sa nám v noci pokazil autobus, na hotel sme sa dopravili rikšami. Bol to neuveriteľný zážitok, ktorý fakt stál za to!
4. marec 2012: Po dvoch dňoch intenzívnej výučby nás naši sprievodcovia zobrali na tradičný domáci trh a trh pre cudzincov. Atmosféra vykúzlená vôňou korenín, čarom pestrofarebných látok a najmä dohadovaním sa o cenách nás všetkých pohltila. Po prísnej kontrole mobilov, USB kľúčov, žuvačiek a zákazu fotografovať sme na vlastné oči mohli vidieť jeden z najväčších moderných hinduistických chrámov s úžasnou historickou expozíciou, svetelnou a vodnou „šou“, ktoré nám doslova vyrazili dych.
5. marec 2012: Keďže sa blíži jeden z najväčších indických sviatkov, tzv. Holi (podobné ako vítanie jari v našej tradičnej kultúre), dnešná výučba bola obohatená o hodinu spevu - učili sme sa indickú pieseň typickú pre tento sviatok, ale aj o hodinu tanca - domáci nás poprosili o vystúpenie na univerzitnej slávnosti, a tak sme v hotelovom átriu nacvičili krátke pásmo slovenských ľudových tancov.
6. marec 2012: Dnes doobeda sme mali prednášku pre indických študentov a kontext, v ktorom prebiehala, nám doprial neopakovateľný pocit, že byť učiteľom je vysoko prestížne povolanie. Študenti boli fantastickí a ich otázky nemali konca-kraja. Poobede sa konala univerzitná Holi slávnosť, na ktorú asi nikto z nás nezabudne – naši študenti totiž vystúpili so slovenským programom, potom s indickou piesňou, okrem toho všetko moderovali v perfektnej angličtine a tri dievčatá sa dokonca odeli do indického sárí, čím domácich úplne očarili. Myslím, že na našej alma-mater máme byť na čo hrdí...
7. - 10. marec 2012: Po exkurzii v automobilke Marati-Suzuki, návšteve prezidentského paláca a sviatočnom dni Holi sme pokračovali v intenzívnom kurze, tento raz metódou tzv. team-buildingu. Po prednáškach sme navštívili historické miesta v New Delhi - Lotosový palác, Red Fort, miesto kde zabili Gándhího atď.
12. marec 2012: Deň záverečných skúšok, ktoré trvali skoro tri hodiny a následného odovzdávania certifikátov za prítomnosti najvyšších hodnostárov univerzity – významná spätná väzba deklarujúca vážnosť a vysokú úroveň akademickej spolupráce.
Miesto záveru vyzdvihujúceho hodnoty tohto pobytu mi dovoľte ako oveľa výpovednejší uviesť citát, ktorý sme videli v jednej z indických učební:
„Povedz mi a ja zabudnem. Ukáž mi a ja si zapamätám. Zapoj ma a ja pochopím...“(Tell me and I will forget. Show me and I will remember. Involve me and I will understand.)
V mene celej indickej skupiny SPU v Nitre
Mgr. Ing. Danka Moravčíková, PhD.,
vedúca Katedry spoločenských vied FEM
Foto: archív autorky