Mesto je vskutku krásne, škoda len, že tí, ktorí neprileteli aspoň o deň-dva skôr si ho veľmi neužili. Program bol stále plný a „podčiarknutý“ povestným španielskym meškaním.
Pre mňa, keďže som bol na takomto veľkom stretnutí po prvýkrát, to bol neskutočný zážitok. Hlboko na mňa zapôsobil prvý večer a tzv. „Flag parade“ - vlajkový sprievod celým mestom. Myšlienka jednoduchá, o to však efektnejšia. Ocitol som sa v 600-člennom dave ľudí v národných dresoch s vlajkami a pomaľovanými tvárami spievajúcimi národné pesničky. Majestátna bola aj vedúca vlajka, vysoká asi 10 metrov, ktorá mala v sebe všetkých 36 vlajok v normálnej veľkosti.
Na druhý deň bol na programe „Infomarket“, prezentácia zahraničných univerzít domácim študentom. Súčasne prebiehali rôzne workshopy, ktoré nám mali prostredníctvom neformálneho vzdelávania pomôcť zlepšiť sa v tom, čo robíme pre zahraničných študentov. Popoludní boli na programe neslávne „plenaries“, zasadnutia, ktoré nám zabrali aj celú sobotu a nedeľu až do večera.
Na činnosť všetkých 400 sekcií dozerá „ESN International Board“, skupina piatich dobrovoľníkov, ktorí žijú v Burseli a pracujú pre ESN 24/7. Na výročnom stretnutí nám prezentovali, čo za rok svojho pôsobenia stihli, čo nie a čo čaká na ich nasledovníkov. Voľby nových členov „boardu“ sa konali posledný deň. Boli sme napätí, pretože jeden z kandidátov na post prezidenta ESN International bol z našej delegácie. Hoci neuspel, za výborný výsledok považujeme aj fakt, že dokázal presvedčiť vyše sto ľudí.
Účasť na výročnej konferencii bol pre mňa osobne veľkým zážitkom. Najkrajší pocit, ktorý som si priniesol zo Španielska, je pocit spolupatričnosti. Vedomie, že tak, ako ja na Slovensku, aj moji rovesníci v celej Európe, od Švédska až po Turecko, od Portugalska po Rusko, sa starajú o Erasmus študentov a zažívajú podobné situácie. Je to nádherný pocit patriť do takej veľkej rodiny.
Andrej Macák, 4. TF
Pod foto:
Na Infomarkete sa prezentovalo štyristo univerzít z 36 krajín. Bolo z čoho vyberať.
Foto: archív autora