V máji minulého roka som nastúpila na stáž do firmy Rural Generation so sídlom v Brook Hall Estate v Londonderryv Severnom Írsku. V podstate ide o dve spoločnosti - jedna sa zaoberá pestovaním vŕby a produkciou štiepky, druhá inštaláciou a servisom kotlov na spaľovanie biomasy a dodávaním tepla zákazníkom, obe však riadi ten istý konateľ.Predmetom môjho výskumu bolo pestovanie rýchlorastúcich energetických drevín.
Na začiatku stáže som sa stretla s hlavným manažérom, ktorý mal na starosti organizovanie môjho pobytu. V rámci dohody boli naplánované aktivity, avšak celý program sa vytváral až na mieste, za pochodu, podľa toho, čo sa pracovne naskytlo. Páčil sa mi celkový prístup organizátorov, ktorí sa vždy zaujímali o to, čo sa chcem naučiť a dozvedieť a tomu prispôsobili odborný program. Kolegovia mi ochotne odpovedali na otázky a zdieľali so mnou svoje know-how. To, čo človek získa na stáži však vo veľkej miere závisí od neho. Keďže som chcela nadobudnúť čo najviac vedomostí a skúseností, snažila som sa byť aktívna a využiť všetky ponúkané možnosti v práci i vo voľnom čase. Nikto ma nekontroloval, všetko prebiehalo na báze dobrovoľnosti a osobného záujmu. Do kolektívu som zapadla pomerne rýchlo. Činnosť všetkých zamestnancov sa prepájala v spoločnej kancelárii a základ dobrého vzťahu spočíval v zapojení sa do denného čajového rituálu. Íri pijú čaj neustále, je súčasťou priateľskej konverzácie o bežnom živote. Sú veľmi priateľskí, otvorení ľudia, radi sa zabávajú, žartujú a komunikujú. Odporúčam debaty napríklad o počasí, ktorého premenlivosť je nevyčerpateľným námetom na aktívnu komunikáciu.
Skúsenosti z praxe
Pokiaľ ide o moju prácu, veľa času som venovala spracovávaniu štúdie Vyžívanie čistiarenských kalov a odpadových vôd na zavlažovanie a hnojenie plantáží energetických vŕb, čo je environmentálne aj ekonomicky zaujímavé riešenie. Zahŕňalo to štúdium rôznych materiálov súvisiacich s uvedenou problematikou. Zámerom štúdie je ľahšie presadiť túto alternatívu v praxi, keďže aj v Írsku funguje veľká byrokracia v komunikácii s miestnymi orgánmi životného prostredia (NIEA – Northern Ireland Environmental Agency). V rámci práce sme s kolegom odoberali vzorky pôdy z vŕbových plantáží a komunikovali s farmármi. Mala som tak možnosť vidieť krajinu, spoznávať ľudí a reálne problémy praxe. Počas pobytu som sa tiež oboznámila s miestami, kde firma úspešne inštalovala kotle na biomasu, pre ktoré aj zabezpečujú kvalitnú štiepku a servis. Ich klientmi sú predovšetkým školy, hotely a centrá voľného času, kde je veľká spotreba energií na vykurovanie a používanie biomasy môže priniesť veľkú úsporu nákladov v porovnaní s konvenčnými systémami. Taktiež som sa zúčastnila na rôznych akciách a workshopoch, kde som mala možnosť bližšie sa oboznámiť s problematikou využívania obnoviteľných zdrojov. Firma mi umožnila aj krátkodobú spoluprácu s technickým tímom výskumného ústavu AFBI (Agri-Food and Biosciences Institute), kde som pomáhala pri pravidelnom monitorovaní množstva odpadovej vody aplikovanej na výskumnú plantáž energetických vŕb, odoberaní vzoriek pôdnej vody a mala som možnosť v praxi zažiť riešenie technických problémov závlahy. Z pobytu som si priniesla okrem rôznych skúseností aj študijné materiály. Dúfam, že nadobudnuté znalosti a skúsenosti budem môcť rozvíjať ďalej vo svojom pracovnom aj osobnom živote. V každom prípade bol tento pobyt pre mňa obohatením po mnohých stránkach. Jednou z nich bolo aj nadviazanie cenných priateľských vzťahov s domácimi i zahraničnými študentmi.
Ing. Diana Tóthová, FEŠRR
Vo firme Rural Generation.
Foto: archív DT