Koncom minulého roka sa uskutočnila 2. medzinárodná konferencia, zameraná na teoretické, organizačné, sociálne a demografické aspekty aplikácie opatrení Agroenvironment a životné podmienky zvierat v Pláne rozvoja vidieka 2007 - 2013.
Bola venovaná prof. Dušanovi Medveckému a Ing. Zinaide Kuzine pri príležitosti ich životného jubilea.
Zúčastnilo sa na nej 148 účastníkov z 11 štátov Európy a piatich mimoeurópskych krajín. Na plenárnom rokovaní odzneli prednášky renomovaných špecialistov z rezortu poľnohospodárstva, vedy a školstva. Ing. Tibor Guniš, riaditeľ Odboru priamych podpôr Pôdohospodárskej platobnej agentúry MP SR, sa zameral na politické aspekty Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ vo vzťahu k agroenvironmentu a životným podmienkam zvierat, Ing. Rudolf Trebatický, riaditeľ Environmentálnych aktivít MP SR, zhodnotil súčasný stav environmentu a jeho podporu v programoch PPA. Prof. Ondrej Debrecéni, vedúci Katedry špeciálnej zootechniky, sa venoval súčasnému stavu welfaru hospodárskych zvierat na Slovensku a programom, ktoré ho riešia alebo podporujú.
Opatrenie je žiaduce
Témy konferencie - agroenvironment a životné podmienky zvierat, neboli zvolené náhodne. Sú súčasťou Osi 2 opatrení Programu rozvoja vidieka, cez ktorú sú podporované všetky krajiny EÚ. "Do Osi 2 by malo smerovať vyše 1,242 miliárd eur, z toho na opatrenia pre životné podmienky zvierat okolo 80 miliárd eur. Z európskych zdrojov sa do Osi 2 vkladá viac ako polovica všetkých prostriedkov. Na Os 1, teda investičné riešenia, je vyčlenená väčšia čiastka, počíta však s vyšším, až 50- percentným podielom vlastných zdrojov," povedal prof. Debrecéni. Dodal, že ďalším dôvodom, prečo volili spomínanú tému, bolo to, že agroenvironment je oblasť, ktorou sa zaoberá viacero katedier FAPZ.
Druhá téma, životné podmienky zvierat, sa v súčasnosti realizuje na Slovensku ako samostatné opatrenie rozvoja vidieka. Toto bolo na základe objednávky MP SR navrhnuté na Katedre špeciálnej zootechniky a Katedre hydinárstva a malých hospodárskych zvierat FAPZ SPU. Jeho spoluautormi sú prof. Ondrej Debrecéni, doc. Juraj Mlynek, doc. Milan Margetín a doc. Ján Weis. "Odborníci z našich katedier analyzovali životné podmienky zvierat na Slovensku. Výsledky dokázali, že sa zlepšujú. Jeden z dôvodov je aj to, že väčšina slabších, technologicky nedobudovaných fariem nedokázala udržať krok s konkurenciou a boli zrušené. Preto sa v súčasnosti chová len 30 až 40 % z objemu chovu hospodárskych zvierat spred roka 1990. Napriek tomu sú životné podmienky viacerých kategórií zvierat stále nevyhovujúce. Napríklad v chove hovädzieho dobytka je v súčasnosti 42 % zvierat vo väznom systéme, 74,2 % nosníc je ustajnených v klietkach, v chove brojlerov sa využívajú prevažne predimenzované halové systémy a ovce sa kotia väčšinou v provizórnych zimných ustajňovacích podmienkach. Preto zavedenie opatrenia na podporu chovateľov, ktorí sa dobrovoľne zaviažu zlepšiť životné podmienky zvierat, bolo veľmi aktuálne a žiaduce," zdôraznil prof. Ondrej Debrecéni.
Zasadala redakčná rada JCEA
Vedecká konferencia bola súčasťou výročného zasadnutia medzinárodnej redakčnej rady virtuálneho vedeckého časopisu Journal of Central European Agriculture (JCEA). Na rokovaní bola zhodnotená činnosť poľskej redakcie, ktorá bola počas dvoch skúšobných rokov asociovaným členom JCEA. Na základe referencií tútora (Slovenska) a dokladovaných aktivít bolo Poľsko zvolené za riadneho člena. Časopis má tak v súčasnosti osem riadnych a dvoch asociovaných členov (Srbsko a Čierna hora a Turecko). Ďalší bod programu súvisel so schvaľovaním stanov a riešením zabezpečenia prípravy nasledujúcich štyroch čísel časopisu. V tomto roku ich zabezpečí Poľsko, ktoré bude výkonným redaktorom JCEA. Tam sa uskutoční aj ďalšia vedecká konferencia.
"V minulom roku bolo výkonným redaktorom Slovensko, pričom v oponentskom pokračovaní a redakčnom spracovaní sme mali vyše 200 príspevkov. Mnohé k nám boli presunuté nedoriešené od predchádzajúceho výkonného redaktora - Bulharska," informoval prof. Debrecéni, šéfredaktor národnej redakcie JCEA.
Vedecké príspevky, ktoré odzneli na konferencii a zodpovedajú požadovaným kritériám JCEA, boli dané na oponentúru a budú vydané v nasledujúcich číslach JCEA. V súčasnosti je už pripravený zborník abstraktov, ktorý bude vydaný ako suplement najbližšieho čísla JCEA.
RENÁTA CHOSRAVIOVÁ
Účastníci konferencie Agroenvironment a životné podmienky zvierat.
Foto: za