Začiatkom decembra minulého roka predložila Akademická rankingová a ratingová agentúra (ARRA) verejnosti v poradí už tretiu správu o hodnotení slovenských vysokých škôl. Devätnásť verejných VŠ bolo, podobne ako vlani, rozdelených do šiestich skupín podľa prevládajúceho zamerania. Niektoré kritériá sa však zmenili.
V hodnotení humanitne a spoločenskovedne orientovaných fakúlt boli zohľadnené publikácie, ktoré neboli zachytené v databáze Web on Knowledge (WoK). Uvedené fakulty tak získali body aj za publikácie v recenzovaných časopisoch a mimo databáz WoK. Ďalšou zmenou bolo preradenie zdravotníckych fakúlt zo skupiny spoločenských vied do lekárskych odborov.
Najúspešnejšie vysoké školy podľa odborov
PÔDOHOSPODÁRSKE ODBORY
UVL Košice 81,1
(3. SPU 53,7)
HUMANITNÉ ODBORY
VŠMU Bratislava 42,0
ZDRAVOTNÍCKE ODBORY
UK Bratislava 63,3
PRÍRODOVEDNÉ ODBORY
UK Bratislava 77,5
SPOLOČENSKOVEDNÉ ODBORY
TU Košice 47,5
(2. SPU 44,7)
TECHNICKÉ ODBORY
STU Bratislava 49,7
(5. SPU 31,0)
Fakulty SPU v rebríčku ARRA
Ich poradie sa tento rok výraznejšie nezmenilo. V skupine pôdohospodárskych odborov patrí druhé miesto opäť Fakulte biotechnológie a potravinárstva, štvrté Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov a šieste Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva (vlani bola piata). Medzi 28 fakultami spoločenskovedného zamerania obsadila Fakulta ekonomiky a manažmentu siedme miesto (5.) a Fakulta európskych štúdií a regionálneho rozvoja postúpila z vlaňajšej deviatej priečky na šiestu. V tabuľke technických odborov patrí Mechanizačnej fakulte devätnáste miesto (16.).
Kvalita a prestíž nie sú vždy rozhodujúce
V najnovšej správe prezentuje ARRA aj výsledky prieskumu medzi študentmi, ktorý sa uskutočnil na prelome rokov 2006 a 2007. Vyplýva z neho, že pri výbere univerzity nerozhoduje vždy len jej kvalita, prestíž či možnosť uplatniť sa v praxi. Toto kritérium považovalo za najdôležitejšie iba 28 percent študentov. Na druhej strane, až štvrtina respondentov si vybrala školu podľa mesta, v ktorom sídli, s ohľadom na možnosti práce popri štúdiu a študentský život. Takmer štvrtina považovala za prioritnú vzdialenosť univerzity od miesta bydliska s cieľom zminimalizovať náklady na štúdium a 23 percent opýtaných študuje na tej-ktorej univerzite iba preto, že nemuseli robiť prijímacie skúšky alebo sa na inú nedostali.