FBP a FAPZ SPU v spolupráci s Centrom výskumu a živočíšnej výroby (CVŽV) zorganizovali od 16. do 29. 1. workshop Biotechnology and Animal Food Quality. Uskutočnil sa v rámci medzinárodného doktorandského programu Welfare, biotechnológie a kvalita živočíšnej produkcie a financovaný bol z projektu SAAIC-Erasumus Intensive program (11203-1644/Nitra02), ktorého hlavným koordinátorom bol autor článku.
Na workshope sa zúčastnili aj koordinátori z hosťujúcich univerzít – prof. G. Maiorano z Univerzity del Molise v Taliansku a prof. M. Bednarczyk z Univerzity technológie a prírodných vied v Bydgoszczi v Poľsku. Pozvanie prijala aj prof. Z. Bosze z Agriculture Biotechnological Centre, Gödöllő, Maďarsko, ktorá prezentovala aktuálne trendy prenosu génov u zvierat.
Podujatie bolo rozdelené do dvoch sekcií. Prvú s názovm Biotechnológie živočíšnych gamét a embryí absolvovali doktorandi na Ústave genetiky a reprodukcie hospodárskych zvierat CVŽV, kde okrem odborných prednášok mali možnosť prakticky vyskúšať metódy získavania a kultivovania živočíšnych embryí in vitro, analýzy kvality živočíšnych embryí, mikromanipulačných techník, CASA analýzy spermií zvierat a i. Po absolvovaní odborných prednášok druhej sekcie Kvalita živočíšnych produktov pracovali v laboratóriách Katedry výživy zvierat, kde stanovovali nutričné a dietetické parametre krmív určených pre živočíšnu produkciu. Súčasťou podujatia boli aj exkurzie v Národnom žrebčíne Topoľčianky, na hydinovej farme v Čremošnom a farme VPP v Oponiciach. Pre účastníkov workshopu bola zabezpečená študijná literatúra v podobe dvoch odborných učebníc, na príprave ktorých sa podieľali vedeckovýskumní pracovníci z CVŽV a pedagógovia SPU i oboch partnerských inštitúcií. Absolventi ocenili kvalitné odborné prednášky, praktické cvičenia a možnosť osvojiť si moderné biotechnologické metodiky.
Prof. Ing. Peter Chrenek, DrSc., FBP
Účastníkov workshopu na pôde SPU privítala prorektorka prof. Zdenka Gálová. Foto: rch