Spolupráca medzi Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre, akciovou spoločnosťou OSIVO Zvolen a indonézskou University Andalas, vyplývajúca z Memoranda podpísaného za prítomnosti prezidenta SR I. Gašparoviča 11. októbra 2011 v Indonézii zástupcami uvedených inštitúcií, nadobudla konkrétnu podobu.
Na politickej úrovni je spolupráca SR a IR nastavená, v súčasnosti ju treba implementovať do reálneho života.
S cieľom prediskutovať konkrétne možnosti realizácie vzájomnej kooperácia sa 6. februára konalo aj stretnutie Štefana Rozkopála, veľvyslanca SR v IR s Mohammadom Nuhom, ministrom vzdelávania a kultúry IR. Veľvyslanec predstavil možnosti SR v oblasti poskytovania štipendií – štipendium vlády SR v rámci rozvojovej pomoci, poskytované na celú dobu magisterského štúdia, štipendiá MŠVVaŠ SR na päť mesiacov, ako aj národný štipendijný program na 1 – 2 semestre pre študentov, resp. 1 – 12 mesiacov pre doktorandov, pedagógov a výskumníkov. Zdôraznil, že je škoda, že Indonézia v uplynulom období spomínané možnosti nevyužívala. Veľvyslanec zároveň definoval študijné odbory (ŠP), ktoré by mohli byť v ponuke a predstavovali by pre indonézskych študentov pridanú hodnotu. Obojstranne bolo zhodnotené, že ŠP ako poľnohospodárstvo, lesníctvo, vodné hospodárstvo, veterinárske vedy a konštrukčné inžinierstvo predstavujú pre IR z dôvodu nastavenia jej ekonomiky vysokú pridanú hodnotu. Pri výbere štipendistov sa bude klásť dôraz práve na vybrané špecializácie. Veľvyslanec zároveň indikoval záujem o aktívnejšie využívanie výmenných pobytov vysokoškolských pedagógov.
Minister M. Nuh v reakcii informoval o možnostiach indonézskeho systému na prijatie zahraničných lektorov, ktorých vie IR aj finančne ohodnotiť. Vysoko vyzdvihol doterajšiu spoluprácu medzi univerzitami SR a IR, najmä medzi Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre a University Andalas pri realizácii projektu výskumu pestovania pšeníc v tropických podmienkach. Uviedol, že tento projekt vysoko hodnotí aj prezident IR a zaraďuje ho medzi priority bilaterálnej vzťahovej relácie. Zároveň informoval o poskytovaní indonézskych vládnych štipendií v rámci programu Darmasiswa. Jeho cieľom je posilniť kultúrne väzby medzi krajinami. Každoročne sa na ňom môže zúčastniť asi 35 študentov zo Slovenska.
Pokiaľ ide o realizáciu spolupráce medzi SPU a Andalas University, od 15. apríla bude päť indonézskych študentov na SPU absolvovať intenzívny trojmesačný študijný pobyt, ktorého súčasťou bude odborná prax realizovaná v spolupráci s Osivo, a.s., Zvolen a šľachtiteľskou stanicou Istropol Solary.