V rámci programu Európskej únie Intelligent Energy Europe bol schválený projekt č.: IEE/10/470/SI2.593725 s názvom Podpora regionálnych iniciatív v bioenergii – PromoBio.
Naša univerzita sa prostredníctvom Katedry udržateľného rozvoja FEŠRR zapojila do konzorcia piatich krajín v rámci medzinárodného výskumu vysoko aktuálnej problematiky, udržateľnej energetiky.
Trojročný projekt je zameraný na pomoc regionálnym organizáciám ako aj podnikateľským subjektom s cieľom zvýšiť využívanie biomasy na výrobu tepelnej a elektrickej energie na lokálnej úrovni. Primárnym cieľom projektu je poskytovať informačnú podporu miestnym firmám pri zakladaní nových podnikateľských projektov a naštartovať rozvoj regionálnych politických rámcov vzťahujúcich sa na využívanie bioenergie.
Dlhá cesta k dosiahnutiu cieľov EÚ
Únia si v boji proti klimatickým zmenám stanovila ambiciózne ciele - zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Tie by mali mať v Európe do roku 2020 aspoň 20-percentný podiel v konečnej spotrebe energie. Jedným zo základných zdrojov bioenergie v Európe je biomasa. Napriek tomu je tempo v rozvoji jej efektívneho využívania na energetické účely pomalé, zvlášť v strednej a východnej Európe. Bude to vyžadovať zmeny v rámci súčasných národných politík, konkrétnych možností finančnej podpory pre nové projekty využívajúce obnoviteľné zdroje energie, ako aj v oblasti poradenstva a budovania kapacít.
Konkrétne podpory regionálnych iniciatív v bioenergii v rámci projektu PromoBio
Projekt PromoBio má za cieľ naštartovať konzultačné služby a školenia pre organizácie a podnikateľov pracujúcich v oblastiach potenciálneho využívania bioenergetických zdrojov. Výstupom projektu bude podpora rozvoja a realizácia regionálnych programov využívania bioenergetických zdrojov vo vybraných cieľových regiónoch. Jeho cieľom je tiež naštartovať nové pilotné projekty v oblasti využívania bioenergie v rámci všetkých zúčastnených krajín. Poznatky získané v rámci projektu si záujemcovia o rozvoj bioenergetiky na Slovensku rozšíria prostredníctvom troch workshopov, študijných ciest, počas ktorých sa oboznámia s úspešnými podnikateľskými modelmi energetického využívania biomasy v Rakúsku a vo Fínsku. Obe krajiny sú podľa podielu vyrobenej energie z biomasy považované za vzorové. Hlavným výsledkom projektu bude návrh akčného plánu pre energetické využívanie biomasy vo VÚC Banská Bystrica (ďalšími záujmovými územiami sú Gostyninská oblasť v Poľsku a centrálny región v Rumunsku).
Osobitná pozornosť je venovaná energii z lesnej a poľnohospodárskej biomasy. Koordinačným pracoviskom projektu realizovaného v rámci rozsiahleho Programu EÚ Inteligentná energia pre Európu je Výskumný ústav lesnícky vo fínskom Joensuu (METLA). Realizácia projektu potrvá do mája 2014.
Ing. Pavol Otepka, PhD.,
FEŠRR
+ 2 logá