Strategickým cieľom našej univerzity v oblasti formálneho vzdelávania je príprava konkurencieschopného absolventa, ktorého poznatky, vedomosti a zručnosti budú na úrovni súčasného vedeckého poznania a v súlade s požiadavkami praxe.
V akademickom roku (AR) 2010/2011 mala SPU právo udeľovať akademické tituly v 38 študijných programoch bakalárskeho, 29 programoch inžinierskeho a v 21 programoch doktorandského štúdia. Pozitívne treba hodnotiť výučbu dvoch kompletných študijných programov v anglickom jazyku (AJ) na FEM a na FEŠRR. Záujmom vedenia univerzity je realizovať výučbu aspoň jedného študijného programu v AJ i na ďalších fakultách, čo posilní internacionalizáciu vzdelávania. K uvedenému prispeje aj riešenie celouniverzitného projektu zo štrukturálnych fondov EÚ, ktorého strategickým cieľom je príprava jedného študijného programu na II. stupni štúdia v anglickom jazyku na každej z fakúlt SPU, ako aj tvorba spoločných študijných programov, ktoré budú viesť k postupnému zavedeniu a uznávaniu spoločných titulov vo forme dvojitých či spoločných diplomov so zahraničnými univerzitami. Termín realizácie projektu je od 1.1.2012 do 31.12.2013 a univerzita získala na jeho riešenie 631-tisíc eur.
V AR 2010/2011 študovalo na SPU 9 970 študentov, z toho na bakalárskom stupni štúdia 5836, na inžinierskom 3 602 a na doktorandskom 449 študentov. Štúdium ukončilo 3286 študentov, z toho 1 582 na bakalárskom a 1 704 na inžinierskom stupni štúdia. V záujme porovnateľnosti nadobudnutého vzdelania a kompetencií v európskom priestore, SPU od uplynulého AR začala vydávať absolventom všetkých troch stupňov štúdia doklady o ukončení štúdia v slovensko-anglickej mutácii. Na základe uvedeného sa môže SPU uchádzať o ďalšie prestížne medzinárodné ocenenie Diploma supplement Label, čo spolu s ocenením ECTS Label (získaným v októbri roku 2010) signalizuje partnerským organizáciám v zahraničí, že SPU je spoľahlivým partnerom z hľadiska realizácie ECTS a mobilít študentov.
Na univerzite pôsobilo 474 učiteľov, z toho 60 profesorov, 106 docentov a 307 odborných asistentov. Z hľadiska akreditácie je dôležitá veková štruktúra pedagogického zboru. Priemerný vek profesorov na SPU bol 59 rokov, docentov 51 rokov a odborných asistentov s vedeckou hodnosťou 39 rokov. V AR 2010/2011 pracovníci SPU riešili spolu 87 vzdelávacích projektov, z toho 44 KEGA projektov, 4 vzdelávacie projekty zo štrukturálnych fondov EÚ a 39 projektov iného typu ako Leonardo da Vinci, Jean Monet, Tempus, Medzinárodný vyšehradský fond, Erasmus Mundus, EU-US-Atlantis, University of Foggia a iné.
Snahou vedenia univerzity je tiež pomôcť študentom – budúcim i „čerstvým“ absolventom - lepšie sa zorientovať a uplatniť na trhu práce. Kancelária celoživotného vzdelávania preto zorganizovala koncom marca Deň kariéry SPU, v rámci ktorého ponúkalo brigády, stáže i pracovné príležitosti 22 subjektov nielen zo Slovenska, ale aj z Rakúska, Dánska, Talianska a Česka. Podujatie sa stretlo s veľkou odozvou zo strany študentov a vedenie SPU sa rozhodlo pokračovať v uvedenej aktivite. V tomto akademickom roku sa Deň kariéry SPU bude konať 28. februára a bude rozšírený o prezentáciu a spustenie projektu Kariérneho centra SPU.
Ďalšou z oblastí, v ktorej vedenie univerzity vyvíja značné iniciatívy je posilnenie a skvalitnenie väzieb s praxou. Zámerom je preto oživiť činnosť Klubu poľnohospodárskych odborníkov a zriadenie Alumni klubu absolventov SPU, ktorí budú priebežne informovaní o živote univerzity a budú mať priestor aktívne sa na ňom podieľať. Z tohto dôvodu tiež SPU monitorovala uplatnenie svojich minuloročných absolventov na trhu práce. Prostredníctvom on-line ankety bolo oslovených 1628 absolventov druhého stupňa štúdia, z ktorých približne 41 % spätne reagovalo. Zo získaných informácií vyplynulo, že absolventi všetkých fakúlt SPU sú na trhu práce žiadaní a uplatniteľní.
V rámci záujmového vzdelávania naša univerzita nezabúda na seniorov (o vzdelávaní ktorých som podrobne informovala v decembrovom čísle), ale ani na najmladšiu generáciu. Preto v spolupráci s UKF v Nitre a mestom Nitra zorganizovala už štvrtý ročník Nitrianskej letnej univerzity, na ktorej sa zúčastnilo 50 detí vo veku od 8 do 12 rokov. Záujem „malých“ i „veľkých“ vysokoškolákov nás motivuje a zároveň zaväzuje k tomu, aby sme pre všetky generácie aj v tomto roku vytvorili dostatočný priestor a ponúkli im široké spektrum inšpirujúcich a zaujímavých aktivít.
Prof. RNDr. Zdenka Gálová, CSc.,
prorektorka pre vzdelávaciu činnosť a ECTS