Mobilitný projekt Leonardo da Vinci/Ľudia na trhu práce „Európske skúsenosti pre slovenský agrosektor: program odborných stáží pre univerzitných absolventov“ (č. 11322 1154), ktorého koordinátorkou je autorka článku, poskytuje absolventom SPU príležitosť získať prvé pracovné skúsenosti v zahraničí.
Suma 72-tisíc eur zahŕňa nielen grant pre absolventov, ale aj ich jazykovú a kultúrnu prípravu a vydanie praktickej príručky ako komunikovať na pracovisku či v diverzifikovanom prostredí európskeho trhu práce. Jej súčasťou sú dva tematické semináre: Interkultúrna komunikácia a Komunikácia na pracovisku, organizované v spolupráci s odborníkmi na manažérsku a interkultúrnu komunikáciu z Katedry marketingu (prof. Nagyová, Ing. Palúchová) a jazykové vzdelávanie, organizované v spolupráci s jazykovým inštitútom E-KU, prispôsobené potrebám jednotlivca. Informácie o ponuke odborných stáží na rok 2012 poskytuje aktuálna výzva na webovej stránke univerzity, stránka projektu, diskusné fórum na Facebooku, diskusný portál My University ako aj prezentácia počas Dňa kariéry (28. február 2012).
Ako absolventská odborná prax prebieha a ako ju hodnotia absolventi SPU?
Odpovede na túto otázku sme hľadali v radoch našich absolventov, ktorí v januári 2012 úspešne ukončia 3-mesačnú prax. V nasledujúcich riadkoch vám ponúkame zopár postrehov slovom i obrazom.
Ing. Štefan Rábek, absolvent FBP, prax v Nordzucker Rakúsko, Viedeň: „V spoločnosti Nordzucker spracúvam informácie, ktoré osobne získavam od pestovateľov cukrovej repy na Slovensku počas návštev jednotlivých pestovateľov. Hodnotím výnosnosť plodín a skúmam závislosti medzi jednotlivými faktormi, ktoré majú vplyv na úrodu a cukornatosť (množstvo použitých preemergentných a postemergentných herbicídov, hnojív, ošetrenie pôdy). V spoločnosti Nordzucker sme tiež vypracovávali nové technologické karty, ktoré by mali používať agronómovia Považského cukru. V rámci návštev pestovateľov kontrolujeme zakrytie repných háld špeciálnymi plachtami a absolvujeme pomerne časté pracovné stretnutia v cukrovare Trenčianska Teplá. Pracovný kolektív je vynikajúci, pracovný čas je 6 – 8 hodín, niekedy aj dlhšie, najmä z dôvodu presunov na jednotlivé pracovné stretnutia. Pracovné dni v Nordzucker sú pre mňa výbornou praktickou skúsenosťou.“
Ing. Miriam Celková, absolventka FBP, prax na Univerzite Tübingen, Inštitúte pre medicínsku genetiku, Nemecko: „Stáž prebieha podľa plánu. Moja školiteľka je na začiatku jedného dlhšieho projektu (Epigenetické DNA- a chromatinové modifikácie Morbus Parkinson v genóme), spolupracujem na jej projekte, ale aj na iných (v rámci výskumnej skupiny Parkinson alebo Spinocerebellarna ataxia typu). K bežným činnostiam patrí kultivácia bunkových línií, transfekcia pomocou E. coli, nasledná lýza, Bradford assay, Western blott a detekcia. Taktiež imunohistochemické farbenie rezov myších mozgov. Približne trikrát v týždni sa zúčastňujeme na pravidelných stretnutiach jednotlivých výskumných skupín, kde sú prediskutované problémy, ku ktorým došlo pri pokusoch. Počas mojej praxe sa oboznamujem s kvantitatívnou real-time PCR a vysokoúčinnou kvapalinovou chromatografiou. Podieľam sa tiež na „tvorbe“ transgénnych myší. Medzi moje ďalšie pracovné úlohy patria bežné laboratórne úkony ako sú PCR, centrifugácia, izolácia DNA, PAGE (polyakrylamidová gélová elektroforéza), gélová elektroforéza a autoklávovanie použitého materiálu. Odbornú prax som si vybrala podľa odborného zámeru svojej ďalšej odbornej profilácie a som spokojná.“
Ing. Ivana Vojtušová, absolventka FZKI, prax Tenute di Castelgiocondo, Taliansko: „Keď som sa dozvedela o možnosti absolventských stáží u nás na fakulte, hneď som kontaktovala prof. Horskú, aby som získala viac informácií a mala možnosť uchádzať sa o absolventskú stáž vo vinárskom podniku v Taliansku. Od začiatku som bola presvedčená, že vinárstvo je odbor, ktorému sa chcem venovať aj v budúcnosti a talianske spoločnosti považujem za vzor v tejto oblasti. Absolvovanie odbornej praxe považujem za životnú skúsenosť, ktorá ma posunie v rovine pracovnej, i osobnostnej. Spoznávam samu seba v práci, som súčasťou pracovného kolektívu, v ktorom sa môžem veľa naučiť. Túto skúsenosť vrele odporúčam všetkým absolventom SPU.“
Ing. Róbert Ťapušík, absolvent TF, prax Elasis Fiat (prostredníctvom Mare Engineering), Neapol, Taliansko: „S praxou v talianskej spoločnosti Fiat som spokojný. Vo firme pracujem s programom RobCAD a TeamCenter, z ktorého konvertujem súbory do nového softvéru, teda do TeamCentra. Súbory obsahujú výrobnú linku pre Fiat Panda. Prekvapilo ma pracovné tempo vo firme, ktoré potvrdzuje južanský pracovný štýl. Napriek tomu sa tu naučím veľa nových a užitočných vecí. Čo sa týka Neapolu, je to nádherné mesto, absolvoval som výlet na sopku Vezuv, navštívil Pompeje a ostrov Capri.“
Ing. Ján Lazor, absolvent FEM, Ing. Mária Majerhoferová, absolventka FEŠRR, prax v Europe Direct, Genista Research Foundation, Malta: „Z absolventskej praxe na Malte sme nadšení. Spolupracujeme pri príprave a implementácii európskych i národných projektov, zvažujeme priority výziev a potreby jednotlivých cieľových skupín, rokujeme s klientmi na Malte i ostrove Gozo a zisťujeme, že projektová činnosť je nekonečné množstvo čiastkových úloh a detailov, na ktoré sa nesmie zabudnúť. Vo voľných chvíľach cestujeme a objavujeme krásy tohto ostrovného štátu. Odbornú prax v spoločnostiach Europe Direct a Genista Research Foundation jednoznačne odporúčame a ďakujeme našej univerzite za možnosť, ktorú nám poskytla.“
Tak čo, budúci absolventi SPU, oslovil vás niektorý z postrehov vašich kolegov? Ak áno, neváhajte a prihláste sa! Výzva a prihláška je na webe, v ponuke je 11 absolventských stáží (pre bližšie informácie napíšte na This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it ), uzávierka prihlášok je 4. marca 2012.
Prof. Dr. Ing. Elena Horská,
prorektorka pre zahraničné vzťahy a prácu s verejnosťou
Administratívne centrum spoločnosti Nordzucker vo Viedni, Rakúsko, miesto stáže Ing. Rábeka
Ing. Celková pri práci v laboratóriu (Nemecko)
Ing. Vojtušová vo vínnej pivnici v tradičnom talianskom vinárskom podniku
Z TF nás v talianskej spoločnosti Fiat reprezentuje jej absolvent Ing. Ťapušík a študent Rudolf Ďurčo.
Ing. Lazor a Ing. Majerhoferová s výkonným riaditeľom Marcom Causonom pri príprave nového projektu (Malta).
Malta poskytuje množstvo príležitostí pre fakultatívne výlety v zime i v lete.