Španielsko, Spain, España... slová, ktoré vyvolávajú predstavu tradičných španielskych symbolov akými sú „fútbol, tango, flamenco, paella, corrida".
Ako doktorandka na Katedre kvality a strojárskych technológií Technickej fakulty som navštívila túto krajinu v rámci výmenného študijného pobytu Erasmus a strávila tam nezabudnuteľných päť mesiacov. Španielske tradície a kultúra sa na čas stali každodennou súčasťou môjho života.
Prvé dni v cudzom meste
Do Valencie sme cestovali s kolegyňou plné očakávania, ale aj obáv z cudzieho mesta a najmä z provizórneho ubytovania v turistickej nocľahárni, ktoré som rezervovala cez internet ešte zo Slovenska. Malo poslúžiť na prečkanie prvých dní a poskytnúť nám čas na vyhľadanie vhodného ubytovania na celý študijný pobyt. Mesto ponúka na prenájom mnoho súkromných bytov s cenami porovnateľnými s internátmi. Ich prenájom sa však častokrát dá dohodnúť iba osobne, po príchode. Nikdy nezabudnem, ako som sa s 30-kilogramovou batožinou vliekla nespočetnými uličkami cez centrum Valencie až k turistickej nocľahárni. Kufre sme zložili v 6-posteľovej izbe a vybrali sme sa do ulíc zháňať bývanie. Bol február, ale španielske slnko cerilo zuby tak silno, že som sa prechádzala len vo svetríku. Sadli sme si do jednej z typických španielskych kaviarničiek. Už po niekoľkých telefonátoch sme mali šťastie, a tak sme vyrazili metrom na obhliadku perspektívneho bytu na okraji centra Valencie. V ňom sme prežili 5 mesiacov spolu s ďalšími dvomi španielskymi študentkami.
Architektúra
V meste s viac ako 800-tisíc obyvateľmi nájdete viacero architektonických štýlov z minulých i súčasných dôb. Za povšimnutie určite stojí Mesto umenia a vedy, komplex budov navrhnutých známym architektom Santiagom Calatravom. Nachádza sa na konci vyschnutej rieky Túria, ktorú v minulosti odklonili, keď sa vyliala z koryta a zaplavila mesto. V suchom koryte sa zrodili Jardines de Túria, mestské zelené záhrady s viacerými ihriskami pre rôzne športové aktivity a 60-metrov dlhým ležiacim Gulliverom, ktorého v parku uväznili Liliputáni. Záhrada je na jednom konci lemovaná Mestom umenia a vedy zahŕňajúcim planetárium , vedecké múzeum s dinoparkom, palác umenia a hudby a najväčšie európske akvárium a na druhom konci kolosálnym safari parkom nazvanom Bioparc Valencia.
K architektonickému bohatstvu Valencie neodmysliteľne patrí aj Radničné námestie (Plaza Ayuntamiento), Severná stanica (La Estació del Norte), Horské veže (Torres de Serranos), katedrála a zvonica Miguelete, rovnako ako Expozičný palác (Palacio de la Exposición) postavený za neuveriteľných 70 dní. Vedomosti o španielskej kultúre som si dopĺňala aj v mestských múzeách a galériách, kde majú študenti zvýhodnené vstupné a pedagógovia s kartou ITIC dokonca vstup zdarma.
Študentské povinnosti a zábava
Polytechnická univerzita (Universidad Politécnica de Valencia), na ktorej som absolvovala svoj študijný pobyt, sa skladá z troch častí. Najväčšou je Campus de Vera s vyše 35-tisíc študentmi, okrem toho tu v rámci programov Erasmus, Socrates a i., študuje približne 1 500 zahraničných študentov. Univerzita im ponúka tzv. mentorský program, čo znamená, že môžu požiadať o pridelenie poradcu, španielskeho študenta, ktorý im pomôže s vybavovaním školských aj mimoškolských záležitostí.
Chvíľu mi trvalo, kým som sa zorientovala v rozsiahlom areáli univerzity a osvojila si usporiadanie fakúlt a katedier. Výber študijných predmetov si preto vyžadoval trochu behania a vybavovania. Napokon som sa rozhodla pre predmety vyučované v anglickom jazyku zamerané na zdokonalenie angličtiny, manažérskych zručností a štúdium štatistiky.
I keď tunajšie univerzitné prostredie spočiatku pripomína zmätok, človek sa dokáže pomerne rýchlo začleniť a stáva sa súčasťou malého „mestečka“ s vlastným parkom, obchodíkmi, bankou, cestovnou kanceláriou a inými službami pre študentskú verejnosť. K najnavštevovanejším miestam patrí tzv. študentský dom (Casa de alumnos), kde si návštevníci môžu zapojiť vlastné notebooky, spoločne riešiť študijné problémy, zamaškrtiť si alebo len tak oddychovať a zhovárať sa s kamarátmi. Ďalšou možnosťou trávenia prestávok je univerzitná knižnica s množstvom kníh a časopisov, kde si môžete dokonca vypožičať aj hudobné či filmové DVD. V lete sa väčšina študentov zdržiava na trávnatej ploche obklopenej fakultnými budovami, odkiaľ počuť prenikavú vravu mladých ľudí obedujúcich na čerstvom vzduchu.
Ing. Zuzana Andrássyová, TF
(Pokračovanie v budúcom čísle)
V univerzitnom parku
Valencia - aréna býčích zápasov (Museo Taurino)
Foto: archív autorky