Pod týmto názvom zorganizovala Fakulta európskych štúdií a regionálneho rozvoja medzinárodnú vedeckú konferenciu, ktorá sa konala 22. - 23. septembra.
Cieľom bolo vytvoriť priestor pre výmenu poznatkov a skúseností z oblasti metodologických a metodických prístupov ku skúmaniu kvality života na vidieku, prezentovať výsledky výskumu, ako aj praktické riešenia v podmienkach slovenského i európskeho vidieka.
Na plenárnom zasadnutí vystúpili domáci i zahraniční odborníci s príspevkami súvisiacimi s novými trendmi vo výskume rozvoja vidieka, diverzifikáciou poľnohospodárskych i nepoľnohospodárskych aktivít na vidieku a aktuálnymi otázkami a výzvami v oblasti klimatických zmien. Tematické zameranie jednotlivých sekcií reflektovalo aktuálne výzvy a otázky sociálnych, ekonomických, inštitucionálnych, environmentálnych determinantov kvality života na vidieku a vplyvu jednotlivých politík EÚ ako nástroja zvyšovania kvality života na vidieku. Z prednesených tém a diskusií vyplynuli výzvy a námety na riešenie aktuálnych problémov v poľnohospodárstve a rozvoji vidieka, ich dopadov na rozhodovacie procesy v agropodnikoch, súčasnej spoločnej poľnohospodárskej politiky v kontexte regionálneho rozvoja a rozvoj vidieka, ako aj proinovačnej politiky v sektore poľnohospodárstva.