Prečo práve Viedeň? Kto už raz navštívil „krajinu alpských veľhôr“ či jej hlavné mesto, ten si podobnú otázku ani nepoloží. Malebný obraz rakúskej krajiny, národná kultúra, a bohatá história mesta, citeľná na každom kroku, boli prvou motiváciou pri výbere pôsobiska pre ročný študijný pobyt Erasmus.
Úprava verejných priestranstiev a zaobchádzanie s krajinou v nemecky hovoriacom prostredí je pre nás príkladom a zdrojom pre získanie cenných vedomostí. Štúdium na Universität für Bodenkultur bolo výzvou a videl som v ňom prínos pre svoju budúcu profesiu.
Jeseň
Študijný pobyt v hlavnom meste našich západných susedov sa začal v posledných slnečných dňoch septembra. Privítala ma pekná historická budova univerzity v náručí veľkého krajinárskeho parku z 19. storočia. Počas prvých dní som sa prechádzal po štvrti, spoznával svoj domov na nasledujúcich desať mesiacov. Pohľad som vždy upriamil na urbanistickú dominantu štvrte - komín Fernwärme v Spittelau (dielo F. Hundertwassera), ktorý sa stal mojím orientačným bodom. Počas prvých dní som navštívil zopár zaujímavých parkov, ako aj Lainzer Tiergarten na okraji mesta, predstavujúci kus vidieckej prírody priamo za bránami mesta. Pestré jesenné sfarbenie stromov, voľne pobehujúce diviaky a kvitnúce jesienky odhalili nečakanú tvár európskeho veľkomesta.
Neodmysliteľnou súčasťou každodenného života vo Viedni bol perfektný systém hromadnej dopravy, najmä metro. Zastávky staníc metra boli často miestom dohodnutých stretnutí, akýmsi orientačným bodom. Významnou udalosťou jesene bola akademická slávnosť v historickej budove univerzity, kde mi rektor BOKU odovzdal vyznamenanie spojené so štipendiom.
Semester odštartoval projekčný týždeň v Salzburgu, meste svetoznámych festivalov. Spolupráca s oddelením mestského plánovania predstavovala veľmi inšpiratívny odborný prínos a týždeň v tomto čarovnom mestečku pod hradbami masívnej pevnosti Hohensalzburg bol perfektným začiatkom semestra. Prechádzky starým mestom, záhradami zámkov Mirabell a Hellbrunn uprostred jesennej farebnosti a pohľad na večerný Salzburg so svetlami vlniacimi sa na rieke Salzach „urobili“ môj pobyt nezabudnuteľne krásnym.
Počas prvých týždňov semestra som sa zoznámil s Ankou Gombaskou, študentkou FEM, ktorá absolvovala zimný semester na BOKU. Spolu sme navštívili perlu Viedne, letné sídlo rakúsko-uhorských cisárov, Schönbrunn. Parkové cestičky, výhľady na monumentálny zámok a Gloriettu a šuchot lístia padajúceho z korún mohutných starých stromov v nás vyvolali predstavy niekdajšej slávy zámku z čias monarchie.
Vianoce
Atmosféra predvianočnej Viedne je pojem. Grandiózne svietiace motívy, každá ulica v centre ozdobená iným... Do najkrajšej vianočnej výzdoby sa už tradične odelo námestie pred radnicou. Mohutné stromy boli ozdobené svetielkami a uličky sa zaplnili ľuďmi okolo početných vianočných stánkov. S Ankou sme si pochutnali na známom viedenskom punči a popozerali sme si rozmanité vianočné ozdôbky či zaujímavé diela rôznych ľudových remesiel.
Príchod jari
Erasmus prináša aj iné výhody. Človek má svojich kolegov „rozlezených“ po celej Európe a často sa mu núka možnosť návštevy. Vďaka Zuzke Grečnárovej a Tomášovi Pavelkovi z FZKI sa mi naskytla príležitosť stráviť začiatok jari v slnečnej Gandii na východe Španielska. Po návrate do Viedne som s úžasom pozoroval, ako sa sivé a sychravé veľkomesto postupne odieva do zeleného šatu a stáva sa opäť vľúdnym a pekným. Parky a predzáhradky zakvitli a magnólie zdobili veľké ružové a biele puky. Rozsiahle trávnaté plochy v parku a na dvore internátu sa zaplnili slniacimi sa študentmi a univerzitná štvrť postupne ožívala. V tomto peknom jarnom období sme sa vybrali na cyklotúru po predmestiach Viedne a znova sme objavili pestrosť a mnohorakosť mesta.
Posledné týždne výučby
Spestrili ich exkurzie do nových obytných parkov mesta naprojektovaných známymi zahraničnými architektmi, ako aj prehliadka rozsiahleho golfového ihriska na Wienerbergu či historickej záhrady Schönbrunn, ktorú v tomto čase zdobili zakvitnuté ružové záhony a pergoly ozdobené sýtočervenými ružami. Snažil som sa využiť každý pekný slnečný víkend a spoznať čo najviac zaujímavých zákutí Viedne. Výstup na Kahlenberg s krásnym výhľadom na mesto, či dedinka Grinzing na predmestí alebo návšteva Gasometer City spríjemnili moje posledné týždne v hlavnom meste. Návštevu príbuzných cez víkend v Linzi som spojil s prehliadkou regionálnej záhradníckej výstavy Horného Rakúska nesúcej sa pod heslom „symfónia v zeleni“.
Perfektné zavŕšenie študijného pobytu
Záverečný týždeň študijného pobytu som strávil v malebnom Zürichu vo Švajčiarsku. Spolu s dvomi kolegyňami z BOKU sme sa zúčastnili na svetovom kongrese Medzinárodnej federácie krajinných architektov (IFLA). Absolvovali sme zaujímavé exkurzie po okolí mesta a voľné chvíle trávili večernými prechádzkami po historickom centre. Po večeroch sme si zaplávali v Zürichsee, ktorého brehy siahali takmer až do centra mesta. Posledný deň sme sa preplavili do Kilchbergu a nakúpili švajčiarske čokolády priamo v továrni Lindt. Jej prenikavú vôňu bolo cítiť v celom mestečku.
Príletom do Viedne sa môj študijný pobyt skončil. Obohatený o množstvo nových odborných znalostí a úžasných zážitkov som sa vrátil na Slovensko.
Attila Tóth
Autor študuje krajinnú a záhradnú architektúru na FZKI SPU v Nitre. Stredobodom jeho záujmu je obnova vidieckych sídiel, krajinný a ekologický urbanizmus, ako aj o plánovanie „zelených ciest“. V roku 2010 získal cenu dekana za najlepšiu bakalársku prácu a ocenenie SAV za odbornú esej o trvalo udržateľnom spôsobe žitia. Za dosiahnuté študijné výsledky a reprezentáciu univerzity dostal Cenu rektora SPU v Nitre a vyznamenanie rektora BOKU vo Viedni. V roku 2010 získal titul Študentská osobnosť Slovenska, ktorý mu udelil prezident SR.
Snímky: archív autora