Katedra záhradnej a krajinnej architektúry FZKI s podporou národnej agentúry SAIA organizovala už po tretíkrát medzinárodnú letnú školu Summer School Spišský Hrhov 2011.
Uskutočnila sa v rámci programu CEEPUS (sieť CII-CZ-0311 03-1011 - Landscape management - Sustainable land use perspectives in the Central European Region). Stretli sme sa od 4. do 15. júla, opäť na východe, v dedinke Spišský Hrhov, ktorá ponúka ideálne podmienky pre riešenie rôznych oblastí, s ktorými sa záhradní a krajinní architekti vo svojej praxi stretávajú.
Na letnej škole sa zúčastnilo 22 študentov, ktorých študijné programy sú zamerané na tvorbu urbánnych priestorov – záhradnú a krajinnú architektúru, biotechniku parkových a krajinných úprav, urbanizmus a architektúru. Zastúpenie tu malo päť európskych krajín - Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko. Slovensko reprezentovala dvojica študentov z našej univerzity a dve študentky z STU v Bratislave.
Počas workshopov boli účastníci rozdelení do zmiešaných pracovných skupín, čo podporilo nielen rozšírenie slovnej zásoby (pracovným jazykom letnej školy bola angličtina), ale umožnilo aj výmenu informácií o štúdiu na rôznych univerzitách a rozdielnosti, či podobnosti odborového zamerania. Výborný kolektív, ktorý sa vytvoril, zostane aktívny aj po jej skončení. Hlavnými témami pracovných skupín bol návrh revitalizácie historického parku v okolí kaštieľa v Spišskom Hrhove, urbanistický návrh rozšírenia obce Spišský Hrhov v jej severovýchodnej časti, krajinárske začlenenie obce Spišský Hrhov do okolitého prostredia s návrhom možného rozvoja turistického ruchu a sadovnícko–architektonický návrh obnovy cintorína v Levoči.
Letnú školu po odbornej stránke zabezpečovali pedagógovia z SPU (Ing. Richard Kubišta a autorka článku), pedagógovia z Mendelovej univerzity v Brne (doc. Alena Salašová, Ing. Markéta Flekalová, Ing. Lukáš Štefl a Ing. Lukáš Lattenberg). Hosťom bola Ing. Martina Sarvašová, záhradná a krajinná architektka, ktorá okrem prednášania bola začlenená aj do pracovných skupín.
Katedra záhradnej a krajinnej architektúry ako hlavný organizátor letnej školy spolupracovala pri príprave programu aj s ďalšími subjektmi: neziskovou študentskou organizáciou SARAHS, n.o. (Student Association for Revitalisation of Areas with Historical Spirit), Obecným úradom v Spišskom Hrhove, Reedukačným centrom v Spišskom Hrhove, Evanjelickou cirkvou v Levoči a Pamiatkovým úradom v Prešove.
Výstupom takmer dvojtýždňového workshopu nie sú len ideové návrhy rozvoja a obnovy riešených lokalít, ale aj revitalizácia obce Spišský Hrhov. Účastníci letnej školy tu vysadili vyše stovky stromov a kríkov. Na verejnej vernisáži, ktorou sme slávnostne ukončili letnú školu, študenti prezentovali vytvorené návrhy a „odovzdali“ výsadbu obci. Letná škola však nebola len o práci. Každý deň bol pripravený pestrý program, zameraný na spoznávanie prírodných a kultúrnych krás Spiša, ale i Slovenska. Patril k nim výlet na Mariánsku horu v Levoči, výstup na travertínovú kopu Sivá Brada, návšteva Spišského hradu, turistika vo Vysokých Tatrách a Slovenskom raji či prehliadka medzinárodných remeselných dní v Kežmarku.
Zároveň spojila študentov rôznych národností aj charakterov a priniesla veľa kvalitných ideových štúdií riešených plôch. Okrem pekných spomienok a priateľstiev po nej aj niečo zostalo - výsadbou dotvorená obec Spišský Hrhov.
Ing. Mária Bihúňová, PhD.,
koordinátorka CEEPUS na FZKI SPU
a koordinátorka letnej školy Summer School Spišský Hrhov 2011
Nad projektmi.
V pracovných skupinách...
Jeden z architektonických návrhov...
Pri prezentácii výsledkov dvojtýždňovej práce
Kaštiel v Spišskom Hrhove
Vodopás skok
Výsadba zelene v obci Spišský Hrhov
Foto: archív autorky