Katedra biotechniky parkových a krajinných úprav zorganizovala v dňoch 9. až 13. mája kurz, zameraný na nové technológie a produkty v oblasti pestovania rastlinného materiálu, údržbu zelene a spracovanie bioodpadu.
V teoretickej časti prezentovali svoje najnovšie produkty a know-how zástupcovia viacerých firiem. Prvým prednášajúcim bol Dr. Aleš Látr z českej firmy Symbióm, ktorá sa zaoberá produkciou mykorízových prípravkov pre okrasné i úžitkové rastliny. Druhá prezentácia sa niesla v duchu: „Ako ďalej s bioodpadom?“ Riešenia, ako nakladať s rôznymi množstvami bioodpadu, prezentovala Ing. Nina Ročiaková, konateľka firmy JRK Waste Management. Téma bola aktuálna pre našich študentov aj pedagógov, pretože pri prevádzke vzorkovníc vzniká množstvo bioodpadu, ktorého alternatívne spracovanie zatiaľ nie je uspokojivo vyriešené. Prednáška Ing. Petra Tomku z OZ Semenoles Liptovský Hrádok bola zameraná na problematiku školkarstva a semenárstva drevín, od zberu, spracovania a pozberovej úpravy semien až po expedíciu sadeníc. Po skončení teoretickej časti sa študenti venovali terénnym úpravám v areáli FZKI na Tulipánovej ulici. Pod vedením Ing. Dagmar Hillovej, PhD., zakladali záhon, ktorý bude súčasťou vzorkovnice trvaliek a tráv. Poslednou časťou kurzu bol dvojdňový workshop, pričom úlohou študentov bolo navrhnúť štruktúru a drevinové zloženia vetrolamu na rodinnej farme Mašekov mlyn.
Kurz biotechniky zelene je určený študentom 1. stupňa odboru záhradná a krajinná architektúra, ale študenti iných odborov sú tiež vítaní. Môžu sa zúčastniť aj absolventi našej školy, tak, ako to bolo v tomto roku.
LADISLAV BAKAY, gestor kurzu
Študenti v areáli FZKI.