Vedenie univerzity na čele s rektorom, Dr.h.c. prof. Ing. Petrom Bielikom, PhD., sa 23. mája zúčastnilo na slávnostnej kolaudácii zrekonštruovanej budovy a vynovených laboratórnych a čiastočne aj chovných priestorov Experimentálneho centra hospodárskych zvierat, bývalej Stanice výkrmnosti a jatočnej hodnoty ošípaných pri Katedre špeciálnej zootechniky (KŠZ) FAPZ.
Prof. Ing. Ondrej Debrecéni, CSc., vedúci KŠZ, v úvode krátko pripomenul históriu tohto jedinečného pracoviska na Slovensku a etapy jeho prestavby po súčasnosť. Stanica vznikla v roku 1967 s cieľom zaoberať sa kontrolou dedičnosti mäsovej úžitkovosti ošípaných. V priebehu dvoch rokov sa rozšírila aj o chovnú časť pre ovce. Druhá etapa prestavby prebehla začiatkom 80-tych rokov, keď z jednej časti chovných priestorov vytvorili unikátne laboratórium. Tretia etapa bola spojená s vybudovaním priestorov pre chov koní a jazdiarne.
Účastníci kolaudácie zrekonštruovaného centra si prezreli laboratóriá, nový prístroj na analýzu organických látok v mäse, mlieku a v syre, na bitúnku pracovníci katedry predviedli rozdiel v jatočnej skladbe rôznych typov ošípaných a metodiky, ktorou sa zisťuje technologická kvalita mäsa. Ďalšou zastávkou boli priestory, v ktorých sú umiestnené nové pôrodné boxy pre prasnice s prasiatkami. Prezentovaná bola aj stajňa a špeciálny prístroj pre kone - záťažový regulátor pohybu, slúžiaci na zisťovanie fyziologickej záťaže organizmu zvieraťa v štandardných podmienkach, ako doplnková tréningová metóda a spôsob regenerácie organizmu. Prof. O. Debrecéni informoval hostí, že pracovisko doteraz vychovalo 1200 diplomantov, 64 kandidátov vied, habilitovalo sa tu 8 docentov, 7 profesorov a dvaja doktori vied.
Rektor P. Bielik vyjadril radosť, že univerzita vynaložila finančné zdroje účelne a zrekonštruované centrum s modernými prístrojmi bude prínosom pre rozvoj vedy a výskumu na SPU. Pracovníkom centra zaželal do budúcej práce veľa úspechov.
RENÁTA CHOSRAVIOVÁ
Novinkou v Experimentálnom centre hospodárskych zvierat je aj špeciálny prístroj na meranie a analýzu všetkých organických látok, bielkovín, tuku, energetickej hodnoty, vody a sušiny v mäse, syre a v mlieku.
Na snímke Ing. Ondřej Bučko, PhD., odborný asistent KŠZ, prezentuje činnosť prístroja.
Foto: rch