V dňoch 22. až 28. mája som sa v rámci Programu celoživotného vzdelávania (Lifelong Learning Programme) zúčastnil na pracovnej stáži vo Výskumnom ústave prírodných vlákien a liečivých rastlín v poľskej Poznani.
Poznaň patrí so svojimi dvadsiatimi vysokými školami a vyše 130 tisícmi študentov k popredným vedeckým a akademickým strediskám Poľskej republiky. Mnohé univerzity zaujímajú významné miesto aj v medzinárodnom meradle, čo potvrdzujú ich dosiahnuté výsledky. Pre potreby vedy a výskumu bolo v meste s vyše pol miliónom obyvateľov vytvorené superpočítačové centrum s vlastnou optickou sieťou dlhšou ako 170 km, čo je unikátne nielen na poľské pomery. Analogicky možno Poznaň porovnávať s Nitrou z viacerých dôvodov: v roku 986 tu bolo založené prvé biskupstvo na poľskom území, mesto má bohatý kultúrny a hudobný život, pôsobí tu poľnohospodársko-záhradnícka burza, ktorá je prvou inštitúciou tohto druhu v Poľsku s vynikajúcim európskym štandardom, okrem významného študijného a vedeckovýskumného potenciálu patrí mesto tiež k poľským strediskám medzinárodných veľtrhov a kongresovej turistiky. Výhodou je dobrá dopravná dostupnosť vrátane medzinárodného letiska Ławica.
Popredné miesto zaujíma i Prírodovedecká univerzita, ktorej súčasťou sú študijné programy zamerané na poľnohospodárstvo a lesníctvo. Práve v areáli tejto univerzity sa nachádza pracovisko, na ktorom som vďaka finančnej podpore cez program Erasmus mohol absolvovať zaujímavý pracovný pobyt. Moderne vybavený výskumný ústav s vysokým vedeckovýskumným potenciálom vrátane špičkového prístrojového vybavenia pre biotechnológie, technológie pestovania, zber i spracovanie rastlín poskytujúcich prírodné vlákna, chemické analýzy dôkazu účinných látok v liečivých rastlinách. Ústav vydáva dva vedecké časopisy (Journal of Natural Fibres, Herba Polonica) s najvyššou medzinárodnou akceptáciou (Thomson Master Journal list, CC), čím chcem poukázať na možnosť publikovania pôvodných vedeckých príspevkov aj zo strany zamestnancov našej univerzity. Okrem pracovnej časti v laboratóriách výskumného ústavu som absolvoval prehliadku experimentálneho pracoviska pre liečivé rastliny v Plewiskách, návštevu firmy Kawon v Gostyńi, ktorá patrí k lídrom spracovania liečivých, aromatických a koreninových rastlín v Poľsku.
Súčasťou pracovnej stáže bolo aj rokovanie a príprava bilaterálnych dohôd o medzinárodnej výmene odbornej praxe našich študentov na výskumnom ústave, ktorá sa môže realizovať cez program Erasmus. Na rokovaniach sa za výskumný ústav zúčastnil jeho riaditeľ, prof. Dr. hab. Grzegorz Spychalski a Dr. hab. Katarzyna Seidler-Łożykowska, vedúca oddelenia šľachtenia liečivých rastlín. Našu univerzitu zastupovala prof. Dr. Ing. Elena Horská, prorektorka pre zahraničné vzťahy a prácu s verejnosťou a autor tohto článku. Okrem toho sa konalo aj stretnutie na Ekonomickej univerzite v Poznani, ktorého cieľom bolo zintenzívniť mobilitu učiteľov a študentov cez medzinárodné projekty Erasmus a CEEPUS.
Ing. MIROSLAV HABÁN, PhD., KUPH
Na rokovaniach o príprave bilaterálnych dohôd. Sprava: Dr. hab. Katarzyna
Seidler-Łożykowska, prof. Grzegorz Spychalski, prof. Elena Horská a autor
článku.
Foto: archív autora