Študentská vedecká činnosť je jeden z nástrojov prípravy študentov pre samostatnú vedeckú prácu. Jej význam spočíva v tom, že predstavuje ideálnu kombináciu verbálnej a neverbálnej prezentácie výsledkov pred verejnosťou, možnosť konfrontovať ich s kolegami, ako aj komunikovať s úzkou vedeckou komunitou v danej oblasti.
Tento rok prebehli študentské vedecké konferencie (ŠVK) na našej univerzite 4. mája, a to formou súťažnej prezentácie prác. Odborné komisie na fakultách hodnotili cieľ, aktuálnosť a spôsob spracovania riešenej problematiky, metodiku, úroveň formálneho spracovania a verbálnej prezentácie, splnenie vedeckého cieľa, význam príspevku pre vedu a prax. Cieľom stretnutia bolo aj nadviazanie pracovných kontaktov a priateľských vzťahov so študentmi z partnerských vysokých škôl.
Na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov sa konal 12. ročník ŠVK s medzinárodnou účasťou. V úvode vyzdvihol prodekan, doc. Ing. Kamil Hudec, PhD., kľúčový význam vedeckej práce. Prezentovaných bolo 94 prác v 9 sekciách - Špeciálna živočíšna produkcia, Výživa zvierat a krmivárstvo, Špeciálne chovateľské odvetvia, Špeciálna rastlinná produkcia, Fyziológia rastlín a botanika, Výživa a ochrana rastlín a pôdoznalectvo, Genetické technológie a veterinárske disciplíny, Udržateľné poľnohospodárstvo a environmentalistika, Výživa ľudí. Už tradične sa na konferencii zúčastnili aj študenti z partnerských slovenských a českých univerzít.
Fakulta biotechnológie a potravinárstva usporiadala 9. ročník ŠVK s medzinárodnou účasťou. Účastníkov privítal dekan, prof. Ing. Ján Tomáš, CSc., a prodekanka, doc. RNDr. Dana Urminská, CSc. Prihlásených bolo 48 prác v štyroch sekciách - Kvalita a spracovanie surovín a potravín rastlinného pôvodu, Kvalita a spracovanie surovín a potravín živočíšneho pôvodu, Kontrola a bezpečnosť potravového reťazca, Aplikovaná biológia a biotechnológie. Dve práce prezentovali študenti z partnerských slovenských pracovísk (Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, ÚMB SAV Bratislava) a tri zo zahraničných univerzít (URK Rzeszów, FVHE VFU Brno).
Siedmu ŠVK na Fakulte európskych štúdií a regionálneho rozvoja otvoril prodekan doc. Ing. Pavol Schwarcz, PhD. Prihlásených bolo 29 študentov 1. a 2. stupňa štúdia, rozdelení boli do štyroch sekcií - Európske rozvojové programy a právo, Regionálny a miestny rozvoj, Životné prostredie a udržateľný rozvoj, Cestovný ruch.
Tradičnú ŠVK na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva otvorila prodekanka, doc. Ing. arch. Roberta Štěpánková, PhD. Prihlásených bolo 3O študentov 2. a 3. stupňa štúdia, na rozdiel od minulých rokov sa na konferenciu prihlásili aj 6 študenti 1. stupňa štúdia. Účastníci boli rozdelení do troch sekcií v súlade so študijnými odbormi fakulty - Záhradníctvo, Krajinárstvo, Krajinná a záhradná architektúra.
Tento rok sa na Technickej fakulte konala ŠVK pod názvom Najnovšie trendy v poľnohospodárstve, v strojárstve a v odpadovom hospodárstve. Podujatie otvoril dekan, prof. Ing. Zdenko Tkáč, PhD. O čo najlepšie umiestnenie sa v štyroch sekciách (Využitie techniky v poľnohospodárstve a v potravinárstve, Kvalita produkcie a bezpečnosť techniky, Informatika a automatizácia technologických procesov, Motorové vozidlá a environmentálna technika) uchádzalo 38 prác, medzi nimi aj zo zahraničných univerzít - zo Srbska, Maďarska a z ČR. Podujatie už tradične podporila spoločnosť Visteon Interiors Slovakia, s.r.o., ktorá patrí medzi najväčších výrobcov komponentov pre automobilový priemysel.
Fakulta ekonomiky a manažmentu zorganizovala ŠVK pre študentov 1. a 2. stupňa štúdia na FEM SPU, ale aj z partnerských slovenských a zahraničných ekonomických a technických univerzít. Konferenciu otvorila dekanka, doc. Ing. Iveta Zentková, CSc., a prodekan, doc. Ing. Jozef Repiský, CSc. Prihlásených bolo 38 študentov, z toho dvaja z Univerzity sv. Štefana v Gödöllő. Rozdelení boli do troch sekcií - Ekonomika, financie, informačné systémy, účtovníctvo a operačný výskum, Marketing a obchod, Economics and management – international section.
RENÁTA CHOSRAVIOVÁ