Dobré meno našej univerzity sa šíri do mnohých krajín sveta nielen prostredníctvom vedeckých výsledkov či študentských mobilít, ale aj zásluhou folklórneho súboru Zobor, ktorý počas svojej 55-ročnej existencie absolvoval stovky vystúpení doma aj v zahraničí. Na prelome marca a apríla sa predstavil na festivale akademických umeleckých telies Holosivska Vesna v metropole Ukrajiny, Kyjeve.
Cesta vlakom z Bratislavy do Kyjeva trvala asi tridsať hodín, čo bolo síce náročné, zároveň však zaujímavé a vzrušujúce. Napríklad, prekládka vozňov z úzkych podvozkov na podvozky pre širokorozchodnú železnicu, ktorá je štandardom na východ od našich hraníc. Z okna vlaku sme mohli pozorovať šíru krajinu, úrodnú, ale takmer neobrábanú rovinu černozeme, biedne dedinky a pomaly sa rozvíjajúce mestá. Cesta ubiehala rýchlejšie, keď naši muzikanti vytiahli nástroje a začali zabávať hostí v reštauračnom vozni.
Po príchode do ukrajinskej metropoly nás čakal zaujímavý program a prehliadka historických skvostov hlavného mesta. Obdivovali sme Michajlovský chrám, Kyjevskú národnú univerzitu Tarasa Ševčenka, budovy, v ktorých sídli vláda, parlament, prezident, architektúru Námestia nezávislosti (známe ako námestie „oranžovej revolúcie“), dom s obludami a mnohé ďalšie dominanty. Samozrejme, nemožno zabudnúť na Národnú univerzitu prírodných vied a životného prostredia Ukrajiny, ktorá svojou 113-ročnou históriou vzbudzuje rešpekt. Navštívili sme univerzitné múzeum, dozvedeli sa, že jej absolventi pochádzajú z vyše stovky krajín a svoje pobočky má nielen na Ukrajine, ale aj v zahraničí. Zaujímavá bola aj návšteva katedier včelárstva a morfológie zvierat, ktoré sídlia vo výtvarne upravených priestoroch pripomínajúcich stánok kultúry a umenia.
Vystúpenie FS Zobor na festivale bolo vyvrcholením návštevy. Príjemne spestrilo bohatý kultúrny program a diváci náš kolektív ocenili mohutným aplauzom. Rektor univerzity na záver vystúpenia odovzdal riaditeľke FS Zobor Dr. Daniele Wolfovej ocenenie a ďakovný list.
Festival bol veľmi dobre zorganizovaný a možno smelo povedať, že ním žila celá univerzita. Na spoločnom posedení s prorektorom univerzity a organizátormi festivalu rezonovali najmä slová o blízkosti našich kultúr, slovanskej vzájomnosti. Hovorilo sa tiež o budúcej spolupráci, a to nielen v oblasti folklóru, ale aj v ďalších sférach.
Záverečný večer, ktorý naši reprezentanti strávili na univerzitných rybníkoch neďaleko Kyjeva, bol rozlúčkou nielen s hlavným mestom, ale aj s našimi skvelými sprievodcami, ktorí nám boli k dispozícii dvadsaťštyri hodín denne a zabezpečili nám komfortný pobyt na Ukrajine.
Ing. MARTIN KARAŠ, FEM
Vystúpenie členov FS Zobor obohatilo ukrajinský akademický festival.
Foto: archív autora