Na pozvanie rektora SPU prof. Petra Bielika, navštívil 15. apríla Slovenskú poľnohospodársku univerzitu minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jozef Mihál.
V prvej časti programu vystúpil s odbornou prednáškou na tému Pracovné právo a sociálny systém v SR a pripravované zmeny - Zákonník práce, sociálne a zdravotné poistenie, prvý a druhý dôchodkový pilier - súčasnosť a perspektívy. Následne rokoval s rektorom P. Bielikom.
Rezort chystá zmeny
V novej prednáškovej posluchárni na FEM si okolo 200 študentov a zamestnancov univerzity vypočulo informácie o najnovších plánoch v rezorte, predovšetkým o zmenách v daňovo-odvodovom systéme, ktoré nadobudnú účinnosť od 1. januára 2012. Minister konkrétne uviedol príklady, ako fungujú odvody a dane v súčasnosti a mali by fungovať v budúcnosti pri zamestnaní v pracovnom pomere, pri práci na dohodu a na živnosť. Poukázal na rozdiely, plusy a mínusy v súčasnom daňovo-odvodovom zaťažení pri práci na dohodu a na zamestnanecký pracovný pomer. Zároveň vysvetlil aj dopad súčasného systému na budúcnosť, jeho vplyv na zamestnanosť, dôchodkový systém, konkurencieschopnosť spoločností a pod. Zdôraznil, že odvodový systém musí byť spravodlivejší ako doteraz a nesmie sa zneužívať systém paušálnych výdavkov. Treba umožniť variabilitu rôznych vzťahov zamestnávania, vytvoriť väčší priestor pre zamestnanie na dobu určitú či na dohodu. „Myslíme si, že je lepšie mať takú prácu ako žiadnu,“ uviedol. V diskusii sa hovorilo najmä o dôchodkovom systéme, zdravotnom pripoistení, nezamestnanosti v Nitrianskom regióne, podpore pre mladé rodiny, druhom pilieri, sociálnych výhodách pre zamestnancov či o opatrení k zamestnaniu študentov na brigádu.
Z rokovania s rektorom
Po skončení odborného programu nasledovalo krátke rokovanie ministra J. Mihála s rektorom P. Bielikom, na ktorom sa hovorilo o spôsoboch a možnostiach stimulácie zamestnanosti absolventov SPU, najmä v ekonomicky slabších regiónoch Slovenska, o nevyhnutnosti spravodlivejšieho systému vyplácania sociálnych štipendií či o zmenách v inštitúte absolventskej praxe. V rámci nej ročne okolo 10-tisíc absolventov pracuje 20 hodín týždenne vo firmách, kde získavajú potrebné pracovné návyky a zručnosti. Trvá maximálne pol roka, počas ktorého dostávajú od štátu príspevok vo výške životného minima, teda zhruba 185 eur. Minister sa rozhodol zachovať inštitút absolventskej praxe a zmeniť ho tak, aby priniesol očakávaný efekt. „Zamestnávateľovi musí vzniknúť záväzok zamestnať absolventa aj po skončení absolventskej praxe, ktorá by mala trvať aspoň rok. Vytvorí sa tak pracovné miesto s príspevkom na zamestnanie absolventa (nie absolventskú prax), čiže s regulárnym platom, dotované vo forme tohto príspevku. Zamestnávateľovi nevzniknú nové alebo vyššie mzdové náklady,“ spresnil.
RENÁTA CHOSRAVIOVÁ
Minister J. Mihál vystúpil na pôde FEM s odbornou prednáškou z oblasti pracovného práva. Na snímke s rektorom SPU.
Foto: rch