V Kongresovej sále nitrianskeho Agroinštitútu sa 10. februára konal 31. seminár o racionálnom používaní priemyselných hnojív a pesticídov. Podujatie, ktorého cieľom je oboznámiť poľnohospodárov s efektívnym využívaním priemyselných hnojív a vplyvom výživy na vybrané poľnohospodárske plodiny, už tradične organizuje Duslo, a.s., Šaľa, spoločne so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou.
Ich vzájomnú vedeckú spoluprácu, ktorá sa datuje od roku 1980, v úvode vyzdvihol Ing. Pavel Kerďo z Dusla. Pripomenul, že všetky hnojivá vyvinuli spoločne s Katedrou agrochémie a výživy rastlín SPU a dlhodobá spolupráca vyústila aj do stretnutia so zákazníkmi v rámci aktivity Dni poľa, ktorej odborným garantom je prof. Otto Ložek. Ing. Kerďo konštatoval, že uplynulý rok bol pre slovenský agrosektor ťažký. „Záplavy spôsobili, že úroda obilnín poklesla o 50 % a vzrástli ich ceny, ako aj olejnín. Ceny hnojív sa v roku 2010 zvyšovali mierne, ostrejší nárast bol zaznamenaný až koncom roka. Súčasná sezóna je z hľadiska dopytu jedna z najlepších,“ povedal odborník a ubezpečil poľnohospodárov, že obávaný nedostatok hnojív nenastane a najväčší výrobca hnojív na Slovensku neuvažuje o zastavení svojej prevádzky. Keďže skupina Agrofert, druhý najväčší výrobca dusíkatých hnojív v Európe, ktorej súčasťou je od roku 2005 aj Duslo, neurčuje ceny na trhu, musí sa im prispôsobiť. V súvislosti s globálnou bilanciou hnojív konštatoval, že ponuka je dnes v rovnováhe s dopytom, a ráta sa s tým, že v tomto roku sa bude trh nakláňať v prospech zákazníka. Predstavil aj niekoľko noviniek z produkcie Dusla, ako je Dasamag – hnojivo obohatené o horčík, Dusadam – kvapalné hnojivo s obsahom síry, Ducanit - granulát dusičnanu vápenatého, Magnisul - granulované dusíkaté hnojivo s obsahom vodorozpustnej síry a horčíka, či Duvam - kvapalné hnojivo s obsahom vodorozpustného oxidu vápenatého, ktoré iba pripravujú na trh.
V ďalšej, odbornej časti programu vystúpil prof. Otto Ložek s prednáškou o efekte minerálnej výživy pri pestovaní repky olejnej, prof. Jaroslav Hlušek z MU v Brne o optimalizácii výživy slnečnice a Ing. Štefan Gáborík z ÚKSUP-u Zvolen o vplyve dlhodobých výživárskych pokusov na úrodu plodín a na agrochemické vlastnosti pôdy. Na záver sa českí odborníci z Agrofertu Holding a Lovochemie, a.s., podelili so svojimi skúsenosťami s používaním produktov Dusla.