Prvý pokus zapojiť sa do aktivít stredoeurópskej univerzitnej iniciatívy CEINET bol pre SPU v Nitre úspešný. Vďaka projektu Central European Business, ktorého koordinátorkou bola autorka článku, malo 28 študentov zo Slovenska, Ukrajiny, Poľska, Čiech a Rakúska možnosť absolvovať intenzívny seminár na tému stredoeurópskeho podnikania, ktorý zahŕňal dva týždenné pobyty - v októbri 2010 v Kyjeve a vzápätí v novembri v Nitre.
Nasledujúce riadky ponúkajú retrospektívny pohľad študentov na túto netradičnú možnosť štúdia.
Pred odchodom do Kyjeva mal každý z nás určité predstavy. I keď sú Ukrajinci naši susedia a kultúrou by sme sa nemali zvlášť odlišovať, predpokladali sme nižšiu životnú úroveň na jednej a bohatú kultúru na druhej strane. Zmýlili sme sa? Aj áno, aj nie. Kyjev nás naozaj prekvapil svojou krásou a pamiatkami, ktorými môže zahanbiť nejednu európsku metropolu. Z mesta cítiť zvláštnu melancholickú atmosféru, každá budova by vedela rozprávať o svojej trpkej histórii a tváre ľudí v sebe niesli tajomstvo, ktoré sme chceli odokryť a dozvedieť sa viac o ich osudoch.
Program bol naozaj nabitý. Ráno prednášky a semináre na Národnej poľnohospodárskej univerzite Ukrajiny, poobede prehliadky mesta a, samozrejme, okúsili sme aj ukrajinský študentský život. Veď, nakoniec, mladí sme len raz! Mali sme možnosť zúčastniť sa aj na ukrajinskej svadbe so všetkým, čo k tomu patrí. Tá sa dá zhrnúť len dvoma slovami: treba zažiť. Na programe sme sa stretli aj s ostatnými študentmi z krajín V4 a ich pedagógmi. Začali sme veľmi formálne, prezentácia našej krajiny, ekonomického rastu, možnosti prepojenia obchodu medzi krajinami. Určite, veľmi obohacujúca skúsenosť. Semináre boli vedené učiteľmi zo 6 krajín, zaujímavo, neustále sme boli zapájaní do aktivít a modelových situácií, ktoré nám dali stokrát viac, ako keby sme museli drieť stoličky v knižnici a trápiť sa samoštúdiom. Okrem toho, že sme si rozšírili obzory, spoznali sme novú kultúru, vyskúšali jedlá, o ktorých sme nikdy nepočuli, nadviazali mnoho nových kontaktov a dokonca aj niekoľko priateľstiev. Neodchádzali sme však smutní, pretože sme vedeli, že o 3 týždne budeme hostiteľmi my a opäť sa stretneme so známymi tvárami.
... o 3 týždne neskôr
CEINET v Nitre bol obohatený aj študentmi z exotickejších krajín, napríklad Vietnamu, Etiópie, Afganistanu či Pakistanu, študujúcimi v rámci programu FAO v Maďarsku. Bolo veľmi obohacujúce viesť s nimi rozhovory a riešiť otázky týkajúce sa nielen študijných záležitostí. Tu však sme mali aj pocit zodpovednosti, aby sa naši hostia cítili dobre, chceli sme sa pochváliť našou kultúrou, pohostinnosťou a snažili sme sa pôsobiť veľmi reprezentatívne. Či sa nám to podarilo, na to sa budete musieť spýtať našich hostí, avšak sme nadmieru spokojní, ako sme to spoločnými silami zvládli. Program bol ukončený vypracovaním a prezentáciou projektu z oblasti medzinárodného manažmentu, ktorý bol plynule prepojený na náš kyjevský projekt. Boli to nádherné a náročné týždne a sme vďační vedeniu univerzity, že nám dalo možnosť stať sa súčasťou takejto výnimočnej udalosti, ktorá nás obohatila po všetkých stránkach.
Prorektorka Elena Horská
a študenti programu Business economics V4 FEM
Jeden z kostolov Kyjevskopečerskej Lavry - pravoslávneho kláštorneho komplexu. Foto: V. Valach
Vystúpenie domáceho folklórneho súboru.
Femkárky v uliciach Kyjeva. Foto: archív EH
Prezentácia tímovej práce slovenských a ukrajiných študentov. Foto: archív EH