Na Majstrovstvách sveta v karate (WTKA), ktoré sa konali v dňoch 28.– 31. októbra 2010 v talianskej Marina di Carrara, vybojovala Viktória Šályová, odchovankyňa ŠK Karate Nová Baňa a študentka 2. ročníka FEŠRR, v tímových zápasoch žien, v disciplíne kata team a kata duo, spolu deväť medailí, po tri zlaté, strieborné a bronzové. Vo svojej zbierke má 215 medailí, z toho 76 zlatých, 73 strieborných a 66 bronzových.
Viktória, gratulujeme k ďalšiemu úspechu! Aký je to pocit?
- Úžasný! Keď som odchádzala na tieto majstrovstvá, určite som si priala získať zlaté medaily, ale to sa nedá nikdy zaručiť vopred. V dnešnej dobe je naozaj veľká konkurencia pretekárov a prebojovať sa spomedzi nich na medailovú priečku je naozaj úspech!
Kto vám najviac pomáha na ceste za medailami a komu by ste sa chceli za svoj úspech poďakovať?
- Jednoznačne je to môj otec, ktorý sa už 30 rokov venuje karate a pôsobí aj ako tréner. K tomuto športu ma začal priúčať už v detstve, ako päťročnú, a celé roky ma povzbudzoval a dodal mi sebavedomie na ceste za medailami.
Ako sa vyvíjal váš „karatistický" život? Išlo v ňom vždy všetko hladko?
- V živote športovca sa striedajú ľahšie i ťažšie obdobia. Aj v mojom bolo také, keď som sa v karate na krátku dobu odmlčala. Tá „pauza“ prišla s nástupom na základnú školu. Nikdy som však nechcela úplne skončiť s týmto športom. Motívom na comeback bolo, že som doňho vložila veľa energie a verila som, že všetka tá námaha a roky trénovania sa premietnu do úspechu.
Ktoré víťazstvá vo svojej športovej kariére si najviac ceníte?
- Bolo ich veľa, ale nikdy nezabudnem na svoje prvé majstrovstvá sveta v roku 2006 v Taliansku, kde som získala titul majsterky sveta v disciplíne kata duo. Odvtedy som sa každoročne zúčastňovala na majstrovstvách sveta a zvyšovala počet zlatých medailí.
Ako by ste charakterizovali karate a trendy v ňom?
- Karate vzniklo na japonskom ostrove Okinawa. Samotné slovo znamená prázdnu ruku, ktorá nedrží nijakú zbraň, lebo je sama zbraňou. Tradičné karate nie je len šport, ale aj akási životná filozofia. Ja ho však vnímam úplne inak - je to moje veľké hobby. Aj keď venovať sa v dnešnej pretechnizovanej dobe akémukoľvek športu je čoraz zriedkavejšie. Takže karate vnímam ako niečo pozitívne, čo prispieva k môjmu lepšiemu životnému štýlu. Súčasný trend je taký, že v ňom bodujú dievčatá, kým kedysi to bol len šport pre mužov. Aj v ŠK Karate Nová Baňa, kde trénujem a pôsobím ako trénerka detí vo veku 8 - 13 rokov, máme viac začiatočníčok než začiatočníkov. Ako veľkú nevýhodu vnímam, že karate nie je olympijsky šport, a tak v ňom nie je možné vybudovať si športovú kariéru. Je skôr záľubou, ale môže byť v živote, v sebaobrane, veľmi užitočné.
Ktorú súťažnú disciplínu máte najradšej?
- Venujem sa všetkým, kata, kumite - zápas, kumite ippon shobu – zápas bez chráničov, karate point - soft contact, self defence, a vo väčšine týchto kategórií štartujem aj tímovo.
Čo vás udržiava v dobrej kondícii?
- Najmä beh, plávanie, korčuľovanie, pešia chôdza a zdravé stravovanie.
Aké sú vaše plány do budúcnosti?
- Získať čo najvyšší počet medailí na tohtoročných majstrovstvách sveta, ktoré budú opäť v Taliansku. V roku 2009 som prešla z kategórie dorasteniek do kategórie žien a zatiaľ pociťujem určité rezervy. Takže mám čo vylepšovať.
Nie je náročné skĺbiť školu a závodné športovanie?
- Pre mňa nie, lebo, ako som spomínala, karate beriem ako záľubu. Nechcem pracovať v športe, ale túžim získať profesiu v odbore regionálny rozvoj, ktorý študujem.
RENÁTA CHOSRAVIOVÁ
Úspechy Viktórie Šályovej
2. dan (čierny pás)
13-násobná majsterka sveta
7-násobná vicemajsterka sveta
8-násobná bronzová medailistka z majstrovstiev sveta (Marina di Carrara, Taliansko)
8-násobná majsterka Slovenska
5-násobná vicemajsterka Slovenska
5-násobná bronzová medailistka z majstrovstiev Slovenska (Martin, Púchov)
5-násobná víťazka svetového pohára (Novi Sad, Subotica, Srbsko)
5-násobná víťazka medzinárodného turnaja Balaton cup (Siófok, Maďarsko)
Balaton Cup, apríla 2009
Radosť z majstrovského titulu v talianskom Viareggiu.
Foto: archív VŠ