Vo svete sa Vianoce oslavujú rôznymi spôsobmi. Každá krajina má vlastné vianočné tradície, jedlo a zvyky. Pre mnohých sú príležitosťou stretnúť sa v kruhu blízkych či priateľov, a obdarovať ich darčekom.
Na Slovensku sa tradične zdobí vianočný stromček, ľudia idú do kostola, postia sa a večer si spoločne zasadnú k sviatočnej večeri, ktorá sa skladá z kapustnice a ryby so zemiakovým šalátom. Pred hlavným chodom sa jedia oblátky s medom a kúskami cesnaku, orechy a jabĺčko. Po večeri sa rozbaľujú darčeky. Ako oslavujú najkrajšie sviatky roka v Taliansku, Lotyšsku, Španielsku, Portugalsku a vo Francúzsku, sme sa dozvedeli od zahraničných študentov, ktorí na SPU absolvujú Erasmus program.
Vittorio z univerzity v Bari, Taliansko:
- Vianočné obdobie sa v našej krajine začína 17. decembra a trvá do 6. januára, sviatku nazývaného Epifania (Troch kráľov). Asi 30 členov našej rodiny sa už tradične 24. decembra stretáva u starých rodičov na veľkom slávnostnom posedení, ktoré začína popoludní a končí o polnoci. Spojené je so slávnostnou večerou, kde hlavným pokrmom sú ryby a morské plody s cestovinami. Na stole nesmie chýbať typický vianočný koláč panettone s kandizovaným ovocím a pandora zo sušeného ovocia, ktorý mne osobne najviac chutí, ale ani šampanské. Darčeky si rozdávame po večeri. Tento rok plánujem pre svojich blízkych kúpiť slovenské potravinové výrobky, čokoládu, syry a bylinkové likéry.
Jevgenij z univerzity v Jelgave, Lotyšsko:
- Za najkrajšie pokladajú Lotyši biele Vianoce, keď je vyše dvadsaťstupňový mráz a sneh až po kolená. Vo vyhriatych príbytkoch sa stretáva najbližšia rodina okolo vianočného stola, na ktorom podľa tradícii nesmie chýbať 12 rôznych jedál. Štedrá večera začína oblátkou s medom a pšenicou. Na stole sú jablká, orechy a rôzne sladkosti. V našej rodine už tradične ozdobujeme živú jedličku, pod ktorou si po večeri každý nájde malé prekvapenie. Večer sa ideme prejsť po hlavnom námestí, kde je každoročne drevený betlehem pod rozžiareným vianočným stromčekom. Mimochodom, viete o tom, že práve v Lotyšsku v 16. storočí ozdobili prvý vianočný stromček, a to ružami?
Inés z univezity v Leirii, Portugalsko:
- Katolícke Portugalsko má podobné tradície ako Taliansko. Na Vianoce je mesto plné turistov, ale aj domácich, ktorí si pred večernými obradmi vychádzajú do ulíc na prechádzku. Poobede 24. decembra sa schádza celá rodina. Na Štedrý večer sa podávajú najmä dary mora. Našou špecialitou je bacalhau - sušená slaná ryba, ktorá varením nadobúda zvláštnu konzistenciu. Pred polnocou si rozdávame darčeky a potom ideme na polnočnú omšu. V okolí katedrály sú počas Vianoc trhy. Stánky ponúkajú zásadne iba miestne remeselnícke výrobky z dreva, kože, hodvábu, a dotvárajú príjemnú sviatočnú atmosféru.
Adriana z univerzity vo Valencii a Miriam z univerzity v Madride, Španielsko:
- Na Štedrý deň sa stretávajú celé rodiny, aby ho oslávili veľkou spoločnou večerou. Každý región má svoje typické jedlá, ale sú aj také, ktoré sa nájdu na všetkých stoloch. Ako predjedlo sa podávajú chlebíčky, šunka, langusty, ustrice. Hlavný chod býva morčacie alebo jahňacie mäso alebo morské ryby. Nechýbajú sladké múčniky a zákusky a typický dezert turrón - cukrovinka z mandlí alebo orieškov, marcipán, polvorón - malé koláčiky z múky, cukru a čokolády, upravené citrónom. Darčeky si dávame ráno 25. decembra. Pre každé mesto je typický živý Betlehem. Zaujímavý zvyk máme aj na Silvestra. Keď na hlavných hodinách v Madride odbije polnoc, každý Španiel zje 12 bobúľ hrozna pre šťastie.
Pierre z univerzity v Agde, Francúzsko:
- Ak sa na Vianoce vyberiete do Francúzska, nájdete takmer v každom dome nádherne vyzdobený stromček a adventný veniec. Počasie nám však zvyčajne nepraje, a v pamäti mi utkveli „upršané“ sviatky. Štedrý deň je pre nás dňom návštev príbuzných a známych. Večera je výnimočne slávnostná a gurmánska, má aj 12 chodov. Začína sa predjedlami, ako sú ustrice či slimáky, potom nasleduje pečený moriak s gaštanovou plnkou, alebo hus či kurčatá so zeleninovým šalátom, paradajkami a olivami. O polnoci tradične podávame reveillon - jedlo z ustríc, vína, opečenej slaniny, pečenej hydiny, šalátov, ovocia a francúzskeho pečiva, najmä bagety. Okrem klasických sladkých dezertov sa podáva roláda v podobe vianočného polena alebo kmeňa stromu. Sviatky sú čarovné najmä pre deti, ktoré dostávajú vytúžené darčeky zvyčajne ráno po Štedrom večere.
RENÁTA CHOSRAVIOVÁ
A tak nech už Vianoce tento rok strávite kdekoľvek a akokoľvek, všetkým vám - študentom a zamestnancom SPU, prajeme Veselé Vianoce a šťastný Nový rok!
Buone Feste Natalizie!
Prieci´gus Ziemsve”tkus un Laimi´gu Jauno Gadu!
Feliz Natal!
Feliz Navidad!
Kala Joyeux Noël!
Vaši erasmáci