K problémom uplatňovania multifunkčného poľnohospodárstva na Slovensku sa vyjadrili účastníci seminára, ktorý sa konal 23. novembra na pôde SPU, v rámci rovnomenného projektu zo schémy Slovensko a OECD pod záštitou Ministerstva zahraničných vecí SR.
Garantom projektu a organizátorom seminára bola Katedra regionalistiky a rozvoja vidieka FEŠRR.
Pojem multifunkčnosť poľnohospodárstva sa používa na označenie iného úžitku, ktorý poľnohospodárstvo prináša okrem produkcie potravín. Môže to byť široké spektrum služieb alebo tovarov, ktorých adresátom je vidiecke obyvateľstvo. Multifunkčné poľnohospodárstvo významne prispieva k životaschopnosti vidieckych komunít, biologickej rôznorodosti, možnostiam rekreácie a turistiky, dobrému stavu pôdy a vody, využívaniu bioenergie, krajinotvorbe, kvalite a bezpečnosti potravín a dobrým podmienkam pre život zvierat.
Účastníci seminára sa snažili nájsť odpovede na otázky, ktoré funkcie multifunkčného poľnohospodárstva môžu slovenské poľnohospodárske podniky reálne plniť, ktoré nie a z akého dôvodu a aké možnosti sa im ponúkajú.
Úvodnú prednášku predniesla doc. Ing. Mária Fáziková, CSc., vedúca KRaRV. Svojím odborným stanoviskom do diskusie prispel Ing. Ján Beňadik, poverený generálny riaditeľ Sekcie rozvoja vidieka MP SR, Ing. Ján Vajs, riaditeľ SPPK, ktorý diskusiu aj moderoval, Ing. Michal Strnál, regionálny koordinátor Národnej siete rozvoja vidieka v SR, Ing. arch. Viera Juricová, vedúca Oddelenia stratégie a programov regionálneho rozvoja VÚC Nitra, Ing. Vojtech Tĺčik, úspešný agropodnikateľ z Podkylavy, Ing. Pavel Kollár, starosta obce Príbelce, pracovníci KRaRV a iní. Ing. Tĺčik a Ing. Kollár prezentovali praktické skúsenosti zo Slovenska a Ing. Jana Reváková, absolventka SPU, dobré príklady zo zahraničia, ktoré spracovala v rámci svojej diplomovej práce. Na základe vyjadrení účastníkov a záverov seminára bude spracovaná štúdia o bariérach rozvoja multifunkčného poľnohospodárstva na Slovensku.
Ing. MARCELA CHRENEKOVÁ,
Katedra regionalistiky a rozvoja vidieka FEŠRR