Kto by netúžil spoznať ďalekú Áziu, mesto Bangkok, centrum juhovýchodného pobrežia? Keď som sa dozvedel o možnosti dostať sa tam prostredníctvom kontaktov našej univerzity, neváhal som ani sekundu a hneď som začal hľadať niekoho, kto by šiel tiež, aby som do ďalekého a pre mňa neznámeho sveta necestoval sám...
Netrvalo dlho a našiel som spolužiaka Michala Sniščáka, ktorého táto ponuka takisto oslovila. Najskôr sme si museli zohnať vhodné ubytovanie, pretože internát hosťujúcej univerzity bol práve v rekonštrukcii. Našťastie, dekan „našej“ fakulty na Kasetsart univerzite bol veľmi ochotný a pomohol nám zohnať „apartmán“ necelých 15 minút peši od školy.
Po dlhej 12-hodinovej ceste s odletom z Budapešti a prestupom v Zürichu sme konečne prileteli do Bangkoku, ktorý nás neprivítal veľmi priateľsky. Už cez okienka lietadla sme napriek tme videli oblaky, iné ako u nás, a hustý, hustý a ešte raz hustý dážď. No a keď sme vystúpili, omráčilo nás strašné teplo a dusno, a to napriek tomu, že boli štyri hodiny ráno.
Na thajskej univerzite Kasetsart
V škole nás čakalo príjemné prekvapenie. Areál nebol len obrovský, ale aj veľmi pekný, moderný, oživený parčíkmi a mohutnými stromami na každom kroku. Na „študijnom“ boli tiež veľmi priateľskí, všetci ovládali bezchybne anglický jazyk, takže s komunikáciou nebol nijaký problém. Učitelia boli na vyučovanie veľmi dobre pripravení. Na každú hodinu mali powerpointovú prezentáciu s učivom, ktoré sme preberali a dostali sme aj vytlačenú verziu, do ktorej sa dali robiť poznámky. Avšak obsah učiva ani zďaleka nebol taký rozsiahly ako na našej škole. Vzhľadom na to, že tam MBA štúdium trvá len poldruha roka, preberali sa prevažne základy. Učili nás zahraniční učitelia, ktorí mali veľa skúseností z praxe. Najviac sa mi páčili hodiny financií, na ktorých nám pedagóg prinášal príklady z praxe, aj rôzne finty týkajúce sa finančných trhov, takže hodiny boli zaujímavé, nebola to len čistá teória bez príkladov zo života. V škole bola počítačová miestnosť, ktorá nám bola od rána do neskorého večera k dispozícii, takisto ako aj wifi v celom areáli. V ostatných častiach mesta a v mieste nášho ubytovania to bolo s internetom podstatne horšie, ale neskôr sa to zlepšilo, keď zaviedli do apartmánov nového sprostredkovateľa internetu.
Dobrá angličtina – prvá podmienka
Najprv sme si mysleli, že budeme v triede so samými zahraničnými študentmi, keďže výučba prebiehala v anglickom jazyku, ale už počas prvého vyučovacieho dňa sme sa presvedčili o opaku. Trieda pozostávala z domácich Thajčanov a dvoch študentov z Francúzska. Všetci perfektne ovládali angličtinu, takže s komunikáciou nebol problém. Napriek náročnému štúdiu sa nám , v rámci našich finančných možností, podarilo absolvovať aj niekoľko výletov po okolitých krajinách. Navštívili sme Angkor Wat v Kambodži, precestovali Vietnam zo severu na juh a urobili si viacero výletov po Thajsku. Počas celého pobytu sme sa nestretli ani s jedným prípadom, že by k nám niekto nebol ústretový alebo ochotný, čo len svedčí o priateľskosti ľudí nielen v Thajsku, ale v celej Ázii.
Otázniky
Čo ma v Thajsku najviac prekvapilo? Asi otvorenosť a priateľskosť ľudí, ktorí sa na mňa pousmiali na ulici, aj keď ma nikdy predtým nevideli. Páčila sa mi aj atmosféra v reštauráciách, kde sa nám vždy snažili nejako vyjsť v ústrety, aj keď nevedeli po anglicky. Mimochodom – stravovanie v Thajsku je úplne odlišné od toho nášho, hlavne čo sa štipľavých jedál týka. Na stupnici od 1 po 5, kde 5 je také štipľavé, že sa to nedá jesť, bola väčšina jedál na úrovni 3 až 4. Chvíľu nám trvalo, kým sme si na to zvykli, ale po návrate domov sa nám zas všetko zdalo málo pikantné. Jednou z vecí, ktoré mi v Thajsku prekážali, bola špina na uliciach a úzke chodníky, prepchaté všetkými možnými stánkami, v ktorých pripravovali jedlo. Tomu zodpovedal aj všadeprítomný zápach. Večer, keď stánky „upratovali“, všetok odpad aj špinavá voda skončili na chodníku. A ráno sa všetko začalo znova.
Skúsenosť na nezaplatenie
Vzhľadom na to, že spolupráca medzi našou univerzitou a Univerzitou Kasetsart nie je podporovaná cez Erasmus alebo iné štipendijné organizácie, bol náš pobyt finančne dosť náročný. Napriek tomu v skúsenosti a vedomosti získané v Thajsku stáli za to, a ak by bola možnosť vycestovať opäť na exotické miesta v Indočíne a Thajsku, určite by som neváhal ani chvíľu a hneď by som ju využil.
JOZEF BOJŇANSKÝ, FEM
Fakty
Na základe zmluvy o spolupráci medzi Kasetsart univerzitou v Bangkoku a SPU v Nitre sa každoročne študentom ponúka možnosť absolvovať letný semester (jún - september) v Thajsku. Thajskí študenti zas prichádzajú na Slovensko v rámci odbornej exkurzie a výberových prednášok. Tento rok napríklad navštívili spoločnosť TEKMAR a absolvovali prednášky o ekonomike a politike EÚ.
V uliciach Bangkoku
Snímky: autor