Pod týmto názvom sa 28. októbra v priestoroch Slovenskej poľnohospodárskej univerzity konal národný workshop. Jeho hlavným cieľom bolo predstaviť projekt Leonardo da Vinci – Transfer inovácií so skráteným názvom Zelená ochrana rastlín, ktorý sa rieši na Katedre ochrany rastlín v rámci Programu celoživotného vzdelávania a je podporený Európskou komisiou.
Ďalším bolo získať informácie a spätnú väzbu od organizácií, s ktorými ekologickí poľnohospodári najčastejšie komunikujú, ako aj od samotných farmárov.
Pozvanie prijal riaditeľ Odboru stratégie celoživotného vzdelávania MŠ SR, PhDr. Ivan Pešout, riaditeľka odboru životného prostredia a ekologického poľnohospodárstva z ÚKSÚP-u Bratislava, Ing. Juliana Schlosserová, CSc., riaditeľ kontrolnej a certifikačnej spoločnosti Naturalis SK, Ing. Jaroslav Drobný, zástupcovia Centra pôdohospodárskeho poradenstva a celoživotného vzdelávania z Agroinštitútu Nitra, riešitelia projektu a projektoví partneri z Talianska a Maďarska, ako aj ekologickí farmári a poradcovia. Účastníkov podujatia privítal prof. Ing. Ľudovít Cagáň, CSc., vedúci Katedry ochrany rastlín. Po úvodnej prednáške I. Pešouta nasledovalo predstavenie projektu a významu mobilného vzdelávania (mLearning) pre zabezpečenie aktívneho prístupu k celoživotnému vzdelávaniu. Program pokračoval diskusiou, ktorá priniesla nové námety na vylepšenie obsahovej a formálnej stránky projektu. Pripomienky od účastníkov workshopu budú do neho zapracované tak, aby výsledný produkt poslúžil ekologickým farmárom i odbornej verejnosti.
Ako nás informovala Ing. Zuzana Bohátová z Centra medzinárodných programov FEŠRR, úlohou projektu je vytvoriť štandardnú a mobilnú verziu internetovej stránky (IS) www.greenplantprotection.eu a on-line vzdelávania prostredníctvom mobilných informačných technológií. „IS je obsahovo zameraná na ochranu rastlín proti živočíšnym škodcom v ekologickom poľnohospodárstve, fytopatogénnym mikroorganizmom a burinám. Takéto súhrnné informácie pre ekologických poľnohospodárov na Slovensku absentujú a práve navrhovaná IS má zabezpečiť farmárom prístup k vzdelávaniu a k vzdelávaciemu materiálu, ktorý sa pripravuje v anglickom, slovenskom, maďarskom a talianskom jazyku. Projekt má tiež poskytnúť informácie potrebné pre širšie využitie environmentálne bezpečných technológií, prispievajúcich k udržateľnému rozvoju ako jednej z priorít EÚ,“ uviedla Ing. Bohátová.
RENÁTA CHOSRAVIOVÁ
Účastníkom workshopu projekt predstavila jeho koordinátorka Ing. Monika Tóthová, PhD.
Foto: rch