Desať mesiacov v krajine tulipánov mi ubehlo popri toľkých nových veciach nejako rýchlo. Bola to príjemná zmena. „Wageningen je jedným z miest s najväčším počtom zahraničných študentov,“ pochválil sa jeden z Holanďanov.
V takomto medzinárodnom prostredí môžu isté zvyky, tradície a správanie prekvapiť. Počas terénnej práce na praxi ma rozosmial spolužiak Indra z Indonézie, keď začal utekať a schovávať sa pred malým štekajúcim yorkshirským teriérom. Bral to však vážne. V súlade s jeho náboženstvom by sa dopustil hriechu, ak by sa ho pes dotkol, považujú ho za nečistého.
V rámci vyučovania sme mali možnosť navštíviť viacero inštitúcií, skúsiť prácu v teréne, komunikovať s pozvanými hosťami (odborníkmi z danej oblasti), zapojiť sa do modelových situácií a vyjadriť svoj pohľad na problém. Všeobecne bolo výrazne podporované myslenie „outside the box". Žiadne mechanické opisovanie prezentácií, skôr vysvetlenie, otázky, takpovediac diskusia. Boli na nej pútavé názory a skúsenosti ľudí z krajín, na ktorých sa rozvoj podpísal rôznym smerom. Prezencia sa nekontrolovala. Bicyklová kultúra ma zaujala. Slovensko má zas iné čaro, a tak sa sem rád vraciam.
MIROSLAV MIKOVEC, 5. FEŠRR
V Holandsku obľúbený dopravný prostriedok.
Foto: autor