Pri príležitosti získania prestížneho ocenenia ECTS Label usporiadal rektor Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD., slávnostné stretnutie vedenia univerzity s bývalými a súčasnými koordinátormi ECTS, ktorí k nemu svojou prácou prispeli. Pozvanie prijal prof. Jozef Balla, doc. Edita Rohaľová, prof. Zuzana Jureková, prof. Anna Bandlerová, ale aj Mgr. Irena Fonodová, riaditeľka Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu (SAAIC) a prodekani našich fakúlt.
Rektor v úvode poďakoval všetkým za doterajšiu prácu. Zároveň podotkol, že univerzitu čaká „ďalší kus cesty, ktorú treba spoločne prejsť a využiť všetok potenciál, ktorý škola má“. Prof. Jozef Balla a doc. Edita Rohaľová, zakladatelia systému ECTS na našej univerzite, následne zaspomínali na začiatky jeho uvádzania do praxe. „Na jeseň v roku 1999 som prijal funkciu koordinátora ECTS na SPU a od akademického roka 2001 - 2002 sme systém začali naplno implementovať. Určitá tradícia kreditového systému na fakultách už bola, a preto niektorí s rozpakmi prijímali nový systém. Veľmi užitočné boli fakultné semináre k implementácii ECTS na SPU. Nakoniec sme uviedli do života aj jednotný študijný a skúšobný poriadok, a to najmä vďaka tomu, že naša univerzita fungovala i po študijnej stránke ako celok, na rozdiel od väčšiny slovenských vysokých škôl,“ povedal prof. Balla. Významný posun v kvalite fungovania ECTS pripísal návšteve poradcov z EAU v roku 2004 a ich odporúčaniam na odstránenie nedostatkov kreditovania v študijných programoch a v obsahu formačného balíka. Doc. E. Rohaľová pripomenula, že v roku 2006 sa zamerali na vzdelávacie výstupy, to znamená, že ku každému predmetu a študijnému programu bolo treba zadefinovať, aké nové znalosti, zručnosti a schopnosti študent nadobudne. „Zistili sme duplicity predmetov, prekrytie obsahu a žiadali, aby sa urobila náprava. Dnes môžem konštatovať, že rozumnou redukciou a zameraním obsahu sa nám podarilo posunúť vpred.“
Doc. Elena Horská, prorektorka SPU pre medzinárodné vzťahy a prácu s verejnosťou, priblížila hosťom priebeh medzinárodnej konferencie pod heslom Mládež v pohybe, ktorá sa konala 5. a 6. októbra v belgických Antverpách. Počas prvého večera boli slávnostne odovzdané značky kvality ECTS Label a Diploma Supplement viacerým európskym univerzitám, medzi nimi aj Slovenskej poľnohospodárskej univerzite. Okrem zaujímavej fotogalérie predstavila doc. Horská aj publikačný materiál EK na podporu nositeľov značky ECTS Label. Informovala, že cieľom konferencie bolo poukázať na prínos mobilít mladých pre prax. „Dôraz sa kladie nielen na ich množstvo, ale najmä na kvalitu.“
Úsilie a úspech SPU vysoko hodnotila riaditeľka SAAIC Mgr. Irena Fonodová, ktorá v mene agentúry zablahoželala univerzite k získaniu značky ECTS Label. „Dostali sme príklad dobrej praxe, že aj na Slovensku to ide. S usilovnými a múdrymi ľuďmi sa vždy dobre pracuje,“ uviedla. Zároveň vyzvala univerzitu na ďalšiu spoluprácu a podotkla, že má všetky šance na úspech aj v rámci nových výziev na roky 2011 – 2013. „SPU sa v nich môže zapojiť do desiatich aktivít, ako je Erasmus, celoživotné vzdelávanie – Grundtvig, odborné vzdelávanie dospelých - Leonardo Da Vinci, Jean Monet – program pre výučbu predmetov o európskej integrácii a spolupráci v rámci Európy, ako aj prierezových programov,“ povedala a ponúkla možnosť zorganizovať informačný deň na SPU pre budúcich predkladateľov a tvorcov projektov z fakúlt.
Rektor P. Bielik prisľúbil, že ponuku využijeme a v decembri sa pokúsime zorganizovať takéto stretnutie, nakoľko už na začiatku februára sú prvé uzávierky prvých projektov. Fakulty tak budú mať dostatok času osloviť zahraničných partnerov, uvažovať o obsahu a zameraní projektu.
O príprave prihlášky ECTS Label pod vedením bývalej prorektorky prof. Magdalény Lacko-Bartošovej, ako aj možných rezervách a nedostatkoch, hovorila Ing. Gabriela Slivinská z Kancelárie pre zahraničné vzťahy. V závere stretnutia sa konštatovalo, že súčasná koordinátorka ECTS bude v spolupráci s vedením univerzity vychádzať z hodnotenia projektu a pracovať na tom, aby sa v časovom horizonte do roku 2013 odstránili nedostatky, ktoré Európska komisia univerzite vytýkala a opätovne sme sa mohli uchádzať o značku kvality ECTS Label. Pôjde najmä o dopracovanie a definovanie charakteristiky a cieľov študijných programov, ich uvádzania na stránke ECTS v anglickom jazyku, presnú špecifikáciu úrovne, pre ktorú je predmet určený či definovanie významu absolvovania určitého predmetu pre prax a podobne.