Jeseň je pre poľnohospodára obdobím bilancovania. Jednou z jeho foriem, ktorá má už päťnásťročnú tradíciu, je hodnotenie úspešnosti manažmentov agro-potravinárskeho komplexu formou súťaže Top Agro, ktorú organizuje Klub poľnohospodárskych novinárov.
Podniky hodnotia odborníci z Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva (VÚPP). V roku 2010 sa do súťaže prihlásilo 700 poľnohospodárskych a potravinárskych podnikov právnických a 400 podnikov fyzických osôb, podľa organizačno-právnej formy poľnohospodárske družstvá, obchodné spoločnosti, samostatne hospodáriaci roľníci, poľnohospodárske služby a potravinárske podniky. Poradie najlepších sto podnikov je objektívnym obrazom posúdenia ich manažérskej kvality. Podľa slov Štefana Budaya, riaditeľa VÚPP, sa pri hodnotení použila metóda špecifikujúca výsledný integrovaný ukazovateľ, zahŕňajúci výsledky parciálnych ukazovateľov, ako je rentabilita celkového kapitálu, nákladovosť tržieb a produktivita práce z pridanej hodnoty. Okrem toho boli zohľadnené aj ďalšie ukazovatele, ako sú tržby z rastlinnej a živočíšnej výroby a sociálny aspekt – počet zamestnancov. Podniky mohli získať maximálne 300 bodov integrovaného ukazovateľa a podľa jeho hodnoty sa určilo ich poradie v stovke. Absolútnym víťazom súťaže sa stalo PD Pokrok v Ostrove, ktorého základom prosperity je osivárstvo.
Významný úspech v súťaži Top Agro 2009 si zaknihoval aj náš Vysokoškolský poľnohospodársky podnik, s.r.o., Kolíňany, ktorý sa do súťaže prihlásil po prvýkrát. So ziskom 146 bodov sa v prvej stovke najúspešnejších podnikov umiestnil na 57. mieste. V najťažšej kategórii obchodných spoločností obsadil 21. miesto. Na výmere 2113 hektárov, s počtom 108 zamestnancov bol jeho výnos 4 368 977 eur a produktivita práce z výnosov dosiahla 40 453 eur.
Ako hovorí riaditeľ Ing. Peter Brezovský (na snímke), špecifické poslanie, výchova mladých odborníkov pre rezort, nebráni podniku pracovať efektívne. Aj keď pretrvávajúcu krízu berie ako výzvu, dobre obstáť v náročnej konkurencii, popasovať sa s ňou nebolo jednoduché. Napriek nevýhodným okolnostiam sa VPP podarilo zrekonštruovať farmu na chov dojníc a v spolupráci so špičkovými odborníkmi z domova aj zo zahraničia inovovať technológie chovu v súlade so svetovým trendom. V rastlinnej výrobe vsadili na pestovanie osivovej kukurice, no do osevných postupov zaradili aj netradičné plodiny – mak či bezšupkovú tekvicu olejnú, ktoré sú na trhu viac menej raritou, a preto si od nich P. Brezovský sľubuje aj ekonomický efekt. Za dôležité však okrem výrobných ukazovateľov považuje aj rovinu humánnu, seriózny vzťah k partnerom a vzájomnú dôveru medzi predávajúcim a odberateľom. Podnik si kladie za cieľ neľahkú métu: zaradiť sa v horizonte troch až piatich rokov nielen medzi špičku slovenských podnikov, ale získať dobrú pozíciu aj medzi najúspešnejšími univerzitnými farmami v Európe aj zámorí.