Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov SPU otvorila v septembri tohto roku ako jediná na Slovensku nový akreditovaný bakalársky študijný program hipológiu v dennej i externej forme, zameraný na chov a využitie koní. Vznikol na základe požiadaviek praxe a veľkého záujmu študentov v predchádzajúcich rokoch. Prvú študijnú skupinu v dennej forme štúdia, ktorá odštartovala históriu hipológie na SPU, tvoria iba dievčatá.
„Záujem o študijný program bol veľký, prihlásilo sa 168 uchádzačov z celého Slovenska. V dennej forme štúdia sme otvorili iba jednu študijnú skupinu. Najlepšie vo výberovom site obstálo 20 dievčat. Viac kapacít pre výučbu hipológie nemáme, keďže okrem toho organizujeme aj externú formu štúdia pre 40 študentov, kurz jazdectva pre začiatočníkov a pre pokročilých, ktorý navštevuje ďalších 80 študentov a vyučujeme tiež predmet chov koní, ktorý absolvuje 150 študentov,“ informoval doc. Ing. Marko Halo, PhD., z Katedry špeciálnej zootechniky FAPZ, na prvej vyučovacej hodine hipológie, ktorá sa uskutočnila 30. septembra v jazdeckom stredisku SPU. Študentky sa počas štúdia budú venovať anatómii, fyziológii, výžive, etológii, welfaru a hipoterapii. Budú mať povinné jazdectvo, naučia sa manažovať a vytvárať najvhodnejšie podmienky pre chov koní. Podľa predbežného hodnotenia je úroveň študentiek v jazdectve veľmi dobrá. „Každá z nich má skúsenosti s chovom koní, niektoré sú reprezentantky v parkúrovom skákaní, drezúrnych disciplínach či účastníčky majstrovských súťaží. Myslím si, že je na čom budovať,“ konštatoval gestor programu. A čo očakávajú dievčatá od štúdia, kde sa chcú uplatniť a čo pre ne znamená chov koní?
Zuzana Cagáňová zo Šurian sa už odmalička dostávala ku koňom. Podľa nej sú to vznešené a najušľachtilejšie zvieratá. „Môj otec je tréner dostihových koní a v budúcnosti sa tejto profesii chcem venovať aj ja. Verím, že štúdium mi umožní zlepšiť sa po odbornej stránke,“ hovorí. Aj Petra Košťálová z Preselian si už v detstve obľúbila koníka, ale najskôr v podobe svojej drevenej hračky či fotografií v časopisoch. „Živého koňa som prvýkrát uvidela v Národnom žrebčíne v Topoľčiankach. A keďže náš známy mal koňa, postupne som sa dostala k jazdeniu. Entuziazmus mi vydržal tri roky, potom som mala pauzu. Avšak, keď som sa dozvedela, že na SPU sa otvára hipológia, neváhala som. Túžim sa zlepšiť v jazdectve a venovať sa chovu koní. Kôň je mojím najlepším priateľom.“ Victoria Eve Csanadiová z Trnavy je známou tvárou v jazdeckom športe. Trénuje v jazdeckom oddiele v Trnave, ktorý vlastní MVDr. Štefan Ambruš. Každý rok sa zúčastňuje na majstrovstvách Slovenska v skoku na koni, v minulom roku skončila na 4. mieste v rámci západoslovenskej oblasti. V celoročnom hodnotení účasti na pretekoch bola piata v Západoslovenskom kraji. „Keď som sa dozvedela, že na SPU sa otvára hipológia, bola som vo svojom živle. Bez váhania som si podala jedinú prihlášku na vysokú školu. Tento študijný odbor je moja srdcovka, túžim sa dozvedieť všetko o koňoch, ich anatómii, fyziológii, výžive. A tiež sa veľmi teším, že našim pedagógom je doc. Marko Halo, uznávaná osobnosť v parkúrovom športe,“ hovorí Victoria. Na otázku, čo pre ňu znamená kôň, bez dlhého rozmýšľania hovorí: „Je to moja závislosť, moja droga!“ Pred piatimi rokmi si kúpila kobylku z Prahy, nedávno zase koníka. Budúci rok plánuje kúpiť ďalšieho mladého koňa. „Dúfam, že budeme mať aj žriebätká,“ uzatvára Victoria.
RENÁTA CHOSRAVIOVÁ
Odborná príprava študentiek hipológie pozostáva aj z povinného jazdectva.
Victoria Eve Csanadiová chce premeniť svoj koníček na profesiu.
Foto: rch