Je 17. septembra 2010. Začína sa nový akademický rok. V kalendári univerzitných udalostí obraciame list a po letných dovolenkách sa vraciame do zabehnutých koľají. Prednášky, cvičenia, zápočty, skúšky, prax, diplomovky, projekty, mobility. Aj keď sa zdá, že je to pravidelne sa točiaci kolotoč, „cestujúci“ vedia, že to nie je tak. Každý akademický rok prináša svoje špecifiká, nové udalosti a dianie, ktoré determinujú konkrétni ľudia, spoločenské prostredie. Akademický rok 2010-2011 začína naša univerzita s novým vedením na svojom čele. Post rektora zaujal dr.h.c. prof. Ing. PETER BIELIK, PhD., ktorého sme požiadali o rozhovor.
Ceremoniál otvorenia nového akademického roka ste absolvovali veľakrát. Predsa len, ten dnešný je pre vás, pán rektor, určite výnimočný...
- Samozrejme, je to veľmi významný deň v mojom živote. Napriek tomu, že dekrét o vymenovaní do funkcie rektora som od prezidenta republiky prevzal už koncom júna, až pri slávnostnom ceremoniáli svojej inaugurácie si naplno uvedomujem vážnosť chvíle. Veď stáť na čele univerzity a viesť ju tak, aby bola úspešná, aby sa jej absolventi dobre uplatňovali v praxi a aby ako verejná vysoká škola mala svoj kredit v odborných aj spoločenských kruhoch doma aj v zahraničí, to je mimoriadna zodpovednosť. Pravda, aj česť, a preto je mojou ambíciou nesklamať dôveru tých, ktorí mi dali mandát na nasledujúce štyri roky.
Z vášho životopisu možno vyčítať, že naša univerzita je dôležitou súčasťou vášho života, takpovediac od čias študentských...
- Áno, a podčiarkol som to aj vo svojom príhovore k akademickej obci a senátorom, keď som sa uchádzal o post rektora. Moja alma mater mi umožnila ľudsky aj odborne rásť, spoznať veľa dobrých ľudí a spolupracovať s nimi v oblasti vzdelávania aj výskumu, nadväzovať profesijné aj priateľské kontakty s kolegami z domácich aj zahraničných pracovísk. Mal som na to dostatok času a príležitostí, veď som sa do dnešnej pozície prepracoval postupne, počnúc vedeckou ašpirantúrou na bývalej Prevádzkovo-ekonomickej fakulte až po výkon funkcie dekana Fakulty ekonomiky a manažmentu. Mnohí zo starších kolegov boli mojimi učiteľmi, tí mladší zas študentmi a postupne sa stávali aj mojimi spolupracovníkmi. V riadení som za tímovú prácu a vážim si názory kolegov, teším sa z ich úspechov. Odbornosť, pracovitosť a zodpovednosť považujem pritom za priority.
Naša univerzita má za sebou vyše šesťdesiatročnú históriu. Je to jeden ľudský vek, aj keď možno neporovnateľný s vekom slávnych a uznávaných európskych či svetových univerzít. Aký je váš postoj k tradičným akademickým symbolom a tradíciám? Považujete za potrebné ctiť si ich a uchovávať?
- Naša škola je svojím spôsobom špecifická a jedinečná. Od polovice 20. storočia ju absolvovalo niekoľko generácií odborníkov, formujúcich tvár chlebového odvetvia v našej krajine. No nielen rezortu poľnohospodárstva, pretože sa dobre uplatňovali a uplatňujú v najrôznejších odvetviach hospodárstva. Svedčí to o erudícii našich predchodcov, ktorí univerzálne koncipovali jej vzdelávací a vedeckovýskumný profil v minulých desaťročiach. Naprieč rôznymi spoločenskými okolnosťami. Zatiaľ, čo prví absolventi boli nútení usilovať o dostatočnú kvantitu produkcie pre zásobenie obyvateľstva potravinami, v ostatných rokoch sa úsilie dnešných absolventov diverzifikuje a špecializujú sa v širokom okruhu činností, ktoré si doba vyžaduje, počnúc prvovýrobou, moderným spracovateľským priemyslom, pokračujúc ochranou a tvorbou krajiny, využívaním moderných biotechnológií, rozvojom vidieka či manažérskych a marketingových postupov v riadení podnikov a podobne. Podľa mojej mienky je nutná kontinuita, vziať si za príklad to, čo čas osvedčil a budovať na dobrých základoch. Samozrejme, s prihliadnutím na nové vymoženosti dnešnej doby. Tak je to aj s tradíciami. Akademická pôda a jej atribúty sú špecifické a dávajú vzdelávaniu punc vážnosti. Bez nich by to nebolo ono. Nie je to len náš prístup, potvrdzujú to aj moje skúsenosti z návštev mnohých renomovaných svetových partnerských univerzít.
Nadviažem práve na túto oblasť. Vaše doterajšie pôsobenie v riadiacich funkciách je spojené so snahou o internacionalizáciu vzdelávania a vedeckovýskumnej práce v európskom, ale aj mimoeurópskom vzdelávacom priestore.
- Áno, pretože sa domnievam, že iba spoluprácou možno pokročiť dopredu a že práve sféra vzdelávania je tá, ktorá pomôže ľuďom nielen pri riešení existenčných otázok, ktoré sú na mnohých miestach zemegule prvoradé, ale aj pri vytváraní korektných medziľudských vzťahov. Investovať do ľudských zdrojov, to je podľa mňa najefektívnejšia investícia a konkurenčná výhoda, ktorá sa nám mnohonásobne vráti. Preto je internacionalizácia vzdelávania aj jednou z mojich priorít vo funkcii rektora. Chcem sa zasadiť o podporu zvyšovania jazykových a komunikačných schopností našich študentov, o rozširovanie ponuky spoločných študijných programov, aktívnejšie zapájanie sa našich pracovísk do medzinárodných organizácií a sietí týkajúcich sa profilu našej univerzity. Predpokladáme zvýšený počet prijatých zahraničných študentov, ako aj nové zmluvy o štúdiu a odbornej praxi pre našich študentov s univerzitami, významnými výskumnými pracoviskami a podnikmi v zahraničí. Som presvedčený, že to bude na osoh všetkých a zvýši sa tým nielen prestíž SPU v Nitre, ale aj lukratívnosť vzdelávania pre našich potenciálnych študentov z domova a zo zahraničia. Som hrdý na to, že nový akademický rok začíname pod značkou kvality ECTS Label, ktorú sme začiatkom leta zatiaľ ako jediná univerzita na Slovensku získali od Európskej komisie ako uznanie za zabezpečovanie a realizáciu európskeho systému transferu kreditov a mobilít študentov.
Povedali ste, že vaším cieľom nie sú len študijné pobyty v zahraničí, ale najmä ich posun na kvalitatívne vyššiu úroveň formou organizovania spoločných medzinárodných študijných programov.
- V súčasnej ponuke študijných programov SPU v Nitre nájdu záujemcovia o štúdium v anglickom jazyku viaceré programy, na všetkých stupňoch štúdia. Napríklad medzinárodný inžiniersky program Rozvoj vidieka a ekonomika podniku, organizovaný v spolupráci s Arkansaskou univerzitou v USA (FEŠRR) medzinárodný program Ekonomika podniku, organizovaný v krajinách V4 (FEM), medzinárodný doktorandský program Welfare, biotechnológie a kvalita živočísnej produkcie, organizovaný v spolupráci s Univerzitou del Molise v Campobasso v Taliansku a s Univerzitou technológie a prírodných vied v Bydgoszczi, Poľsko (FBP) či bakalárske štúdium Medzinárodné podnikanie s agrárnymi komoditami (FEM). Našim študentom plánujeme ponúknuť rôzne intenzívne a blokové formy vzdelávania doma i v zahraničí za aktívnej spoluúčasti zahraničných partnerov a študentov. Aj počas prázdninového obdobia organizovali naše fakulty letné školy za účasti študentov z krajín Európskej únie, ale aj mimo nej.
Pán rektor, stanovili ste si sedem priorít pre manažovanie univerzity. Okrem internacionalizácie, o ktorej sme vraveli pred chvíľou až po dôraz na kvalitu vo všetkých sférach nášho pôsobenia. Sú to vážne predsavzatia a akademický senát vám dal mandát na ich uvedenie do života. Čo je z vášho pohľadu prvoradé, alebo, jednoducho, čím začnete?
- Z aktivít, ktoré sú nasmerované do vnútorného režimu univerzity, spomeniem sprístupnenie univerzity počas siedmich dní v týždni, takisto otvorenie areálu botanickej záhrady pre našich zamestnancov, ale aj pre verejnosť. Mojou snahou je aj to, aby sa upravila zeleň, parkové plochy a rozšíril počet parkovacích miest, odstránili sa železné zábrany a sfunkčnili
elektronické vstupy do areálu našej univerzity. Tak, ako som to sľúbil pred voľbami, rád by som bol v priamom kontakte s našimi zamestnancami a študentmi aj prostredníctvom internetu, na adrese This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it . V týchto dňoch prebiehajú aj rekonštrukčné práce na modernizácii rektorátnych priestorov. A čo nás čaká z hľadiska aktivít smerom k vonkajšej verejnosti? Bude to účasť na odovzdávaní prestížneho ocenenia ECTS Label, ktoré sme získali ako známku kvality za realizáciu mobilít aj rokovanie o vstupe do Asociácie európskych univerzít. Bilaterálne rozhovory s partnermi z univerzít v okolitých krajinách o rozvoji vzájomnej spolupráce, účasť na rokovaní zástupcov univerzít ICA v Záhrebe a na ďalších medzinárodných aktivitách. Rozbehli sa viaceré rokovania s investormi aj predstaviteľmi mesta týkajúce sa rozvoja infraštruktúry univerzity, no sú to aktivity takpovediac na dlhé trate, a preto budem o nich informovať neskôr, aktuálne v priebehu nadchádzajúceho akademického roka.
Ako inak zakončiť náš rozhovor, pán rektor, ako vašou víziou do budúcnosti a slovom k zamestnancom a študentom našej alma mater, ktorá dnes začína nový akademický rok.
- Od človeka 21. storočia sa očakáva flexibilita, komunikatívnosť, schopnosť rozhodovať a niesť za svoje činy zodpovednosť. Mojím prianím je, aby sa naša univerzita stala miestom, z ktorého budú do života odchádzať dobre pripravení absolventi. Aby bola otvorená, plne integrovaná do európskeho vzdelávacieho priestoru, s imidžom modernej, renomovanej vysokoškolskej inštitúcie výskumného typu, ktorá bude reflektovať potreby doby v agro-potravinárskom sektore v lokálnom, ale aj regionálnom a globálnom rozsahu. Pod otvorenosťou rozumiem však aj poskytnutie šance ľuďom, ktorí chcú realizovať svoje sny a ambície, nové myšlienky. Bude si to od nás všetkých vyžadovať veľa úsilia. K tomu prajem nám všetkým na univerzite, ale aj partnerom a priateľom našej alma mater do ďalších dní veľa zdravia, invencie, pracovných úspechov, ale aj šťastia v rodinnom živote!
Ďakujem za rozhovor!
K. POTOKOVÁ