Nielen to mohli vidieť účastníci kongresu Medzinárodnej federácie poľnohospodárskych novinárov (IFAJ) v štáte bavlny a dobytka. Štyria zástupcovia slovenských médií, združených v Klube poľnohospodárskych novinárov, sa mohli počas pobytu v USA dozvedieť, že v texaskom poľnohospodárstve pracuje každý stý obyvateľ tohto štátu. Že na takmer 53 miliónoch hektárov pôdy pestujú už spomínanú bavlnu, kukuricu, pšenicu i sóju a chovajú približne 13 miliónov kusov dobytka. Na vlastné oči sme mohli vidieť, že poľnohospodárstvo je v mnohých smeroch rozvinuté, ale samotní farmári pôsobia zaostalo. Stretávajú sa vo svojich komunitách a mnohí z nich neboli nikdy ďalej ako za hranicami svojho regiónu. Napriek tomu sme počas návštevy fariem videli aj produkčne významné podniky alebo kuriozity, ktoré stoja za zmienku. Jednou z nich bol ranč Southfork, kde sa pred niekoľkými desaťročiami natáčal seriál Dallas a predtým slúžil ako dom majiteľa farmy. Zaujalo nás aj spracovanie odpadu z bavlny a morčacej krvi na výživné hnojivo, alebo farma na produkciu trávnatých kobercov, ktorými pokrývajú futbalové ihriská, areály univerzít a parkov.
Na produkčne významných farmách bolo zase vidno, že ekonomika je na prvom mieste. A výrobný proces, napríklad chov mliekových plemien, pôsobil ako výroba pneumatík alebo automobilov. Presne určený, do detailov rozplánovaný sa neodlišoval od priemyselnej výroby.
Najväčší dojem z pobytu v Texase mala slovenská delegácia pravdepodobne zo vzťahu obyvateľstva k farmárom. Viete si prestaviť, že by u nás v Nitre premávala mestská hromadná doprava pomaľovaná poľnohospodárskymi motívmi a navyše heslami Nitra mekka poľnohospodárov alebo Domácimi potravinami podporujeme našu ekonomiku? No, ja celkom nie. A pravdepodobne by predkladateľa tohto návrhu mnohí posielali do dôb dávno minulých. To v Texase nehrozí. Obyvateľstvo žije s tým, že má poľnohospodársku tradíciu a tá patrí do jeho každodenného života.
JURAJ HUBA, 4. FEM
Vzťah k poľnohospodárstvu bežne vidieť v uliciach texaských miest.
Foto: autor