Dopestovať ekologické ovocie a zeleninu a zvýšiť zamestnanosť pomohol projekt, ktorý v Srbsku, v slovenskej obci Selenča, realizoval Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti (IOBBB) pod vedením doc. Ing. Jána Brindzu, CSc., v spolupráci so srbskou spoločnosťou Zdravo Organic a Slovan Progres. Jeho výsledkom je modelový ovocný sad na produkciu ekologických jabĺk.
Inštitút v rokoch 2008 – 2010 v rámci oficiálnej medzinárodnej rozvojovej pomoci Slovenska koordinoval v Srbsku projekt pod názvom Podpora ekologického poľnohospodárstva a výroby ekologických potravinových výrobkov. Bol zameraný na pestovanie ekologického ovocia a zeleniny v regióne Báč. Niektoré súčasti spracovateľských technológií ovocia a zeleniny na potravinové výrobky pomohol riešiť Výskumný ústav potravinársky v Bratislave pod vedením doc. Ing. Stanislava Šilhara, CSc. Koordinačným pracoviskom projektu a prijímateľom pomoci za srbskú stranu bola spoločnosť Zdravo Organic v Selenči. Pred troma mesiacmi bol projekt ukončený. Jeho výsledkom je ovocný sad určený na produkciu ekologických jabĺk na ploche 4 ha, slúžiaci ako model pre ekologické poľnohospodárstvo a renovované spracovateľské technológie v hodnote viac ako 80-tisíc eur, financované Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu pri Ministerstve zahraničných vecí SR. Ako nás informoval Jozef Gašparovski, riaditeľ sekcie kvality a vedúci pre ekologické poľnohospodárstvo firmy Zdravo Organic a Slovan Progres, ovocný sad plánujú rozšíriť o ďalších 50 ha. Okrem ekojabĺk chcú pestovať aj ekobroskyne, ekomarhule a iné, netradičné druhy ovocia.
Firma Zdravo Organic existuje osem rokov, zaoberá sa spracovaním konvenčnej a organickej produkcie - ovocia a zeleniny. Hospodári na ploche 150 hektárov. „Počas svojej prítomnosti na domácom trhu, trhoch niekoľkých okolitých krajín bývalého spoločného štátu, ako aj Európskej únie, sme sa dostali do povedomia predovšetkým vďaka dobrému výberu výrobného programu a jeho vysokej kvalite. Všetky produkty - kompóty, marmelády, džemy, slivkový lekvár, šťavy, šaláty a zaváraniny vyrábame bez použitia chemických prostriedkov. Suroviny sú vlastnej výroby, alebo z voľného trhu. Výroba sa realizuje podľa vlastných chránených receptúr, ktoré sú dielom nášho výskumného tímu,“ hovorí Jozef Gašparovski. Zároveň dodáva, že všetky ich výrobky pravidelne kontroluje Technologická fakulta v Novom Sade a každý má svoje osvedčenie o kvalite. O tom, že sú naozaj kvalitné, svedčia mnohé prestížne ocenenia.
V továrni Zdravo je nainštalovaná najmodernejšia technológia ULO (ultra-low-oxygen), sklad s osobitnými boxmi a moderným počítačovým systémom. Nedávno postavili chladiareň s kapacitou 3-tisíc ton. Jej prvoradá funkcia je kontinuálne zásobovanie továrne surovinami, ako aj skladovanie a uschovávanie surovín z konvenčnej a organickej výroby.
Srbská delegácia navštívila SPU
V polovici apríla navštívila SPU srbská delegácia, vedená prof. Dr. Mirjanou Miloševićovou, PhD, štátnou tajomníčkou Ministerstva poľnohospodárstva (MP) Srbska.
Hostí prijal prof. Ing. Daniel Bíro, PhD., dekan FAPZ.
Na stretnutí sa zúčastnila aj Nada Miškovićová, prezidentka Národnej asociácie pre ekologické poľnohospodárstvo - Serbia Organica, Ing. Juliana Schlosserová, CSc., riaditeľka Odboru životného prostredia a ekologického poľnohospodárstva ÚKSUP-u v Bratislave, doc. Ján Brindza, Jozef Gašparovski, a doc. Ing. Dezider Toth, CSc., pracovník IOBBB.
V spolupráci s MP Srbska, za účasti štátnej tajomníčky, prof. M. Miloševićovej, pripravil IOBBB v rámci programu technickej pomoci FAO a rozvojovej pomoci, aj ďalší projekt pod názvom Technická podpora na zlepšenie poľnohospodárskeho poradenstva pre trvalo udržateľné a ekologické poľnohospodárstvo, zameraný na vybudovanie modelového vzdelávacieho a poradenského strediska pre ekologické poľnohospodárstvo a výživu v Srbsku.
Dekan FAPZ informoval srbských hostí o zameraní vedeckovýskumnej a vzdelávacej činnosti fakulty. Následne sa diskutovalo o výsledkoch doterajšej spolupráce a o jej perspektívach.
Prof. Miloševićová poďakovala vedeniu fakulty a kolektívu IOBBB za aktívnu pomoc a transfer poznatkov expertov SPU pri rozširovaní ekologického agropotravinárstva v podmienkach Srbska a zriaďovaní vzdelávacieho a poradenského strediska pre danú oblasť.
Počas návštevy si srbská delegácia prezrela vybrané agropotravinárske pracoviská, orientované na ekologickú produkciu.
RENÁTA CHOSRAVIOVÁ
Otvorenie ekologického sadu v Selenči za účasti delegácie FAO, vedenej Máriou Kadlečíkovou. Snímka: archív J.B.
Srbská delegácia na prijatí u dekana FAPZ prof. Daniela Bíra. Foto: rch