Rozvoj vidieka a štrukturálne zmeny v podnikateľských subjektoch v agrokomplexe. Pod týmto názvom sa v dňoch 28.-29. apríla v Račkovej doline uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia, ktorú zorganizovala Katedra práva Fakulty európskych štúdií a regionálneho rozvoja v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva SR, SPPK, ZPD a OS, Centrom medzinárodných programov FEŠRR.
Zámerom podujatia bolo poukázať na aktuálne problémy vyplývajúce z nových legislatívnych úprav vo väzbe na rozvoj vidieka a poľnohospodárstva. Ing. M. Semančík, predseda SPPK, v hlavnom referáte Súčasný stav agropotravinárskeho komplexu a návrhy východísk poukázal na základne problémy agrosektora: nerovnaké podmienky v rámci vypočítavania priamych platieb medzi starými a novými členskými krajinami EÚ, čo znižuje konkurencieschopnosť; existencia nerovnomerných, často skrytých národných podpôr, takisto diskriminujúca ekonomicky slabšie krajiny; tlak obchodných reťazcov na čo najnižšie výkupné ceny poľnohospodárskych produktov a relatívne vysoké ceny vstupov pri oveľa nižších podporách.
Účastníkov konferencie, najmä zástupcov praxe, zaujali návrhy SPPK na zlepšenie stavu agrosektora. Rozprúdila sa zaujímavá diskusia k návrhu prijať komplex opatrení na úseku daní, pretože veľkou záťažou pre agropodnikateľov je daň z pozemkov, upravená zákonom č. 582/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Zaujal príspevok doc. Ing. Š. Budaya, PhD., zameraný na podnikateľskú štruktúru v poľnohospodárskej prvovýrobe a potravinárskom priemysle, aj vystúpenia zahraničných účastníkov z univerzít v Česku a Maďarsku.
Druhá časť podujatia bola zameraná na problematiku legislatívnych zmien a aktuálne otázky ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva. V júni 2009 bol vydaný dlho očakávaný zákon o vinohradníctve a vinárstve (zákon č. 313/2009Z.z.), ktorý podstatne mení podmienky v tejto sfére na Slovensku. Okrem zákona nadobudli účinnosť ďalšie právne predpisy, ktoré s ním úzko súvisia a komplexne riešia menovanú problematiku.
Medzinárodná konferencia bola popri získaní nových poznatkov príležitosťou aj na vzájomnú výmenu skúseností. Diskusia pokračovala v priateľskej atmosfére i na záverečnej spoločenskej večeri.
JUDr. ZUZANA ILKOVÁ, PhD., vedúca Katedry práva FEŠRR