Študentská vedecká konferencia (ŠVK) je dôležitá súčasť univerzitného systému vzdelávania, kde sa vytvára priestor pre individuálnu prácu pedagóga so študentmi, posilňuje schopnosť samostatnej orientácie na najnovšie poznatky vedy v danej oblasti, prehlbuje záujem o študovaný program a v konečnej miere prispieva aj k odbornej profilácii študenta.
Prostredníctvom nej študenti aplikujú poznatky získané v priebehu štúdia pri riešení teoretických a praktických problémov, majú možnosť navzájom konfrontovať výsledky, nové poznatky a skúsenosti. Cieľom podujatia je aj nadviazanie pracovných kontaktov a priateľských vzťahov so študentmi z partnerských vysokých škôl. Tento rok prebehli ŠVK na našej univerzite 29. apríla, a to tradične, formou súťaže. Členovia komisií hodnotili aktuálnosť riešenej problematiky, vhodnosť metodických postupov a zvolených štatistických metód, prínos práce pre rozvoj vedy a praxe a úroveň prezentácie.
V poradí 16. vedeckú konferenciu študentov na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov otvoril dekan prof. Daniel Bíro. Prezentovaných bolo 94 prác domácich aj zahraničných účastníkov, rozdelených do 9 sekcií. Príspevky sa orientovali na problematiku z oblasti rastlinnej a živočíšnej produkcie. Rokovanie prebiehalo aj v sekciách genetické technológie a veterinárske disciplíny, udržateľné poľnohospodárstvo a environmentalistika ako aj výživa ľudí. Predsedovia komisií ocenili erudíciu našich mladých vedeckých nádejí. Svoje práce prezentovali aj riešiteľské kolektívy z partnerských univerzít zo Slovenska. Zo zahraničia pricestovali študenti z Technologicko-prírodovedeckej univerzity v Bydgoszczi. Ich účasť prispela k úspešnému priebehu podujatia.
Fakulta biotechnológie a potravinárstva usporiadala 8. vedeckú konferenciu študentov I. a II. stupňa vysokoškolského štúdia. V piatich sekciách bolo prednesených 49 prác, ktoré reprezentovali poznatky z potravinárstva, biotechnológií a ďalších príbuzných vedných a študijných programoch. „Organizovanie týchto podujatí má svoje opodstatnenie, je významným impulzom využitia aktívneho potenciálu ľudského umu a ostatných schopností do ďalších rokov rozvoja poznania a vzdelávania,“ zdôraznil dekan prof. Jozef Bulla. Okrem študentov FBP svoje práce prezentovali študenti FAPZ SPU, UCM v Trnave a FPV UKF v Nitre, ako aj z PU v Krakove. Prvé tri miesta v každej sekcii boli ocenené formou mimoriadneho štipendia dekana FBP (100, 70 a 50 eur). Ďalší študenti boli ocenení knižnou publikáciou za významný prínos pre rozvoj vedy, resp. praxe.
Fakulta európskych štúdií a regionálneho rozvoja zorganizovala 6.ročník študentskej vedeckej konferencie pod záštitou prof. Anny Bandlerovej. Súťažilo sa v dvoch sekciách, regionálny a miestny rozvoj, európske rozvojové programy a právo. Na konferencii sa aktívne zúčastnilo 18 študentov, z nich traja sú študenti na I. a pätnásti na II. stupni štúdia. Prezentovaných bolo 18 prác. Každý účastník získal certifikát, umiestnení boli ocenení diplomom a finančnou odmenou.
Pod záštitou dekana doc. Karola Kalúza, sa uskutočnila tradičná študentská vedecká konferencia na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva, ktorú otvorila prodekanka FZKI doc. Roberta Štěpánková. Aktívne sa na nej zúčastnilo 33 študentov I., II. a III. stupňa štúdia. Na rozdiel od minulých rokov sa prihlásili aj štyria študenti I. stupňa štúdia. Účastníci boli rozdelení do troch skupín: záhradníctvo, krajinárstvo a krajinná a záhradná architektúra. Pri hodnotení boli rozdelení na dve sekcie, a to na skupinu študentov I. a II. stupňa štúdia a na doktorandov. Prvé tri miesta v každej sekcii boli ocenené diplomom a finančnou cenou. Ostatní zúčastnení boli odmenení vecnou cenou.
Technická fakulta zorganizovala ŠVK pod názvom Najnovšie trendy v poľnohospodárstve, strojárstve a v odpadovom hospodárstve. Otvorila ju prodekanka TF doc. Zuzana Hlaváčová. Na konferenciu bolo prihlásených 42 študentských prác, rozdelení boli do štyroch sekcií: využitie techniky v poľnohospodárstve a v potravinárstve, kvalita produkcie a informatika, motorové vozidlá, environmentálna technika a tepelné procesy a alternatívne zdroje energie a agrofyzika. Svoje práce prezentovali aj študenti z partnerskej TU v Košicich a zahraničných univerzít - z ČR, Poľska, Bulharska, Maďarska. Trom najlepším študentom TF z každej sekcie bolo za úspešnú reprezentáciu fakulty navrhnuté motivačné štipendium vo výške 170, 140 a 100 eur. Ďalší získali vecnú cenu a knižnú publikáciu. Najlepšie práce študentov z iných univerzít boli ocenené diplomom a knihou. Študentská konferencia na TF podporila spoločnosť Visteon Interiors Slovakia, s.r.o., ktorá patrí medzi najväčších výrobcov komponentov pre automobilový priemysel.
ŠVK na Fakulte ekonomiky a manažmentu otvoril doc. Ľubomír Gurčík, prodekan FEM, PaedDr. Irena Felixová prodekanka FEM, a Mgr. Radomíra Gregáňová, predsedníčka Rady ŠVČ. Prihlásených bolo spolu 37 študentov z FEM, EU v Bratislave a z Akadémie Timirjazeva Ruskej Štátnej Agrárnej Univerzity v Moskve. Súťažili v sekciách ekonomika podniku, marketing a obchod, manažment podniku, financie, informačné systémy a účtovníctvo, kvantitatívne metódy a medzinárodná sekcia, v ktorej prezentujúcim jazykom bola angličtina. Vyvrcholením celého dňa bolo slávnostné vyhodnotenie a ocenenie súťažiacich v zamestnaneckej jedálni v ŠD A. Bernoláka, kultúrny program FS Zobor a spoločná slávnostná večera pre všetkých účastníkov konferencie.