Už piaty mesiac chodia Nitrania na čerstvé kravské mlieko do automatu v areáli SPU pri ŠD A. Bernoláka. Postupne sa z neho stáva mestská atrakcia. Aj keď podľa Ing. Patrika Piterku, vedúceho chovu hovädzieho dobytka na farme dojníc v Oponiciach, patriacej Vysokoškolskému poľnohospodárskemu podniku (VPP), doteraz ešte mnohí neobjavili chuť voňavého čerstvého mlieka.
Predaj postupne stúpa
Mliečny automat uviedol podnik do prevádzky v období, keď mliekarne znížili cenu mlieka na 17 centov, takže sa prestala oplácať jeho výroba. Predpokladali, že keď denne predajú do 700 litrov mlieka, investície vložené do automatu a klimatizovaného auta, čo je takmer 45-tisíc eur, sa im vrátia do dvoch rokov. V súčasnosti každodenne predajú okolo 480 litrov. Dvakrát denne čerstvé mlieko z farmy dovážajú špeciálnym klimatizovaným autom. Ide o kvalitné mlieko s obsahom 3,7 až 4 % tuku, ktoré produkuje vybrané stádo 80 dojníc holštajnského plemena. Je schladené na 4 °C. Keďže nie je tepelne upravené, treba ho pred konzumom prevariť. Automat je v prevádzke nepretržite. „Každý mesiac predaj kravského mlieka stúpa. Očakávame, že v letnom období bude tento trend pokračovať a čoraz viac spotrebiteľov objaví chuť tohto nápoja. Aby sme zvýšili informovanosť ľudí a záujem zákazníkov, v okolí automatu plánujeme osadiť informačné tabule,“ hovorí Ing. P. Piterka.
Cenu mlieka neplánujú zvýšiť. „Zostaneme pri uvádzacej cene 50 eurocentov za liter. Napriek tomu, že v súčasnosti cena mlieka stúpla na 27 centov, nepokrýva výrobné náklady. Od 1. mája však bude platiť 6-percentná DPH na priamy predaj, týka sa to aj automatu. Do určitej miery nám to vykompenzuje straty. Zároveň sa učíme aj na skúsenostiach našich kolegov. Po tom, ako zvýšili cenu mlieka na 60 eurocentov, predaj klesol.“
Kvalitu pravidelne kontrolujú
Kvalitu mlieka každodenne kontrolujú veterinári a nadštandardne aj odborníci z Fakulty biotechnológie a potravinárstva. „Keďže automat sa nachádza na pôde Nitry, kvalitu mlieka raz za mesiac kontroluje aj Regionálna veterinárna a potravinová správa v Nitre. Farma v Oponiciach sa však nachádza v okrese Topoľčany, takže navyše sme kontrolovaní i touto regionálnou správou. Pred veľkonočnými sviatkami (22. 3.) Štátny veterinárny a potravinový ústav v Bratislave uskutočnil špeciálny monitoring surového kravského mlieka z automatov na Slovensku na choroby prenosné zo zvierat na ľudí, napr. tuberkulózu, brucelózu, salmonelózu, Q-horúčku a iné. Všetky výsledky odobraných vzoriek sme mali negatívne,“ informuje Ing. Piterka.
Automat už „poslúcha“
Odborník verí, že sa im už podarilo odstrániť všetky poruchy. „Problémy s automatom nastali počas prvých dní. V mincovníku sa zasekávali mince, takže sme ho museli vymeniť. V zimnom období, keď bolo -7 °C, zase zamŕzali dvierka vo výdajnom mieste automatu, kde sa nachádza oplachová voda. Museli sme na ne namontovať výhrevné zariadenie. Iné závažnejšie nedostatky sme zatiaľ nezaznamenali,“ konštatuje Ing. Piterka a dodáva, že automat je mimoriadne sofistikovaný, vybavený systémom prenosu dát. Mlieko sa z farmy dováža v uzatvorených nehrdzavejúcich nádobách s dávkovacím zariadením. Keď v automate zásoba mlieka klesne na 50 litrov, zodpovedný pracovník farmy dostane textovú správu SMS. Nádoba sa vyčistí v špeciálnom sanitačnom zariadení a prostredníctvom čerpadla sa do nej natankuje mlieko. Následne sa odvezie a doplnia sa zásobníky v automate. „Keby nádoba nebola vyčistená, automat ju neprijme a automaticky sa zablokuje. Ďalším kontrolným mechanizmom je čas. Keď nádobu do 24 hodín nevymeníme, taktiež sa automat zablokuje. Čiže mlieko musí byť každodenne čerstvé,“ vysvetľuje vedúci chovu hovädzieho dobytka na farme v Oponiciach.
Mliečny automat prefinancoval podnik a v súčasnosti má podanú žiadosť na prostriedky zo štátnej pomoci. Zatiaľ však príspevok nedostali, takže uvažovať o ďalšom, by podľa manažmentu bolo zatiaľ predčasné.
V prípade, že zákazník nemá so sebou fľašu na mlieko, môže si zakúpiť litrovú plastovú za 30 eurocentov alebo sklenú za 60 eurocentov.
Foto: rch
Ohlasy zákazníkov
Anna Zaujecová: - Chuť čerstvého mlieka mi zostala v podvedomí z detstva, keď ešte v mojej rodnej obci fungovalo roľnícke družstvo. So starou mamou sme pravidelne kupovali 3 - 4 litre a doma vyrábali zakysanku a smotanu. Dnes z neho vyrábam aj jogurt - po prevarení mlieko nechám vychladnúť a vlejem jogurt. Potom nádobu zabalím do teplej osušky a nechám cez noc odstáť. A na raňajky máme výborný jogurt.
Jozef Molnár: - Bol som veľmi rád, keď som sa dopočul, že v našom meste bude automat na čerstvé mlieko a odvtedy už iné nekupujem. Nie som jediný, kto sa potešil mliečnemu automatu. Svedčí o tom skutočnosť, že vždy pri ňom nájdem nejakého kupujúceho. Mlieko najčastejšie konzumujeme v čerstvom stave, ale občas ho necháme skysnúť a urobíme z neho tvaroh.
Peter Moravčík: - Pravidelne, keď mám cestu okolo, odbočím k automatu. Vyhovuje mi, že je umiestnený v blízkosti parkoviska. Cez víkend chodia so mnou na nákup aj moje dve malé dcérky. Doslova sa pretekajú, ktorá vhodí do automatu mince na fľašu a ktorá na mlieko. Spočiatku im mlieko nechutilo, ale keď sa spriatelili s kravičkou vyobrazenou na automate, situácia sa zmenila. S manželkou sa tešíme, že kúsok prírody prišiel do našej domácnosti. Mlieko konzumujeme po prevarení, keď skysne vyrobíme kyslé mlieko a smotanu, oveľa kvalitnejšiu, ako dostať v obchode.“
Ladislav Hullyák: - Vyrastal som v Jelšovciach a bol som odchovaný na kravskom mlieku, ktoré sme kupovali od drobnochovateľov. Spomínam si, ako som ho nosil v kanvičke, a neraz sa stalo, že kým som prišiel domov, takmer som ho vypil. Dodnes mám mlieko veľmi rád, konzumujem ho v čerstvom stave a občas si ním prichutím aj kávičku.“
RENÁTA CHOSRAVIOVÁ