Mexický ústav zároveň uviedol, že krajina sa v minulom roku dostala na siedmu priečku vo svete v produkcii vajec, ktorá ročne predstavovala dva milióny 306-tisíc ton. To znamená, že mexické sliepky každú sekundu znesú 1,5-tisíca vajec. V tejto krajine je obrovský dopyt po slepačích vajciach, používajú ich prakticky do každého jedla a dôležitý faktor zohráva aj nízka cena tejto komodity. Desať vajec stojí pol dolára.
Ako vplýva každodenná spotreba vajec na ľudský organizmus?
Ako uvádzajú mexickí lekári, najnovšie výskumy v tejto oblasti dokazujú, že každodenná spotreba vajec nezvyšuje v ľudskom organizme hladinu cholesterolu, tak, ako sa v minulosti predpokladalo. Uvedená teória vznikla na základe štúdií vykonaných na začiatku 60-tych rokoch na králikoch, ktoré vajcia vôbec nekonzumujú.
Vajcia sú užitočné pre krvotvorbu. Ich obsahové látky pôsobia preventívne proti vzniku sivého zákalu, chránia zrakový nerv, neutralizujú škodlivé účinky životného prostredia. Posilňujú kosti a kĺby, stimulujú imunitný systém a zvyšujú duševnú výkonnosť. Na podnet Medzinárodnej asociácie producentov vajec bol v roku 1996 vyhlásený druhý októbrový piatok za Svetový deň vajec.
Je zaujímavé, že najväčšie vajce na svete, zapísané v Guinessovej knihe rekordov, je pštrosie vajce. Zniesla ho pštrosica v Izraeli v roku 1988 a vážilo 2,3 kg. Najmenšie vajíčka znáša trpasličí kolibrík, ktorý žije na Jamajke. Ich hmotnosť nepresahuje tri gramy.
Sliepka znesie do roka 250 až 300 vajec, jedno vajce znesie za 24 až 26 hodín.