Cieľom autorov výstavy, najmä jej kurátorky Zuzany Ludíkovej, bolo podať prehľad o tomto období na Slovensku, ktorého pamiatky sú prevažne ukryté v tichu archívov a knižníc, alebo dodnes plnia svoju pôvodnú funkciu v cirkevných objektoch. Návštevník je na troch podlažiach paláca na nábreží Dunaja sprevádzaný vyše 350 exponátmi, ktoré sú tu zhromaždené z domácich aj zahraničných zdrojov.
V úvode výstavy sú to stredoeurópske variácie neskorej gotiky a zaalpskej renesancie na príkladoch sochárstva, tabuľového a iluminovaného maliarstva, ako aj náboženské knihy vytlačené vo významných európskych vydavateľstvách na rozhraní 15. a 16. storočia. Heraldická reprezentácia šľachty a miest, zberateľské záujmy veľkňazov, zlatnícke predmety viacerých náboženských konfesií dokladajú najbohatšie zastúpené oblasti domácej tvorby v 16. storočí. Portréty vytvorené vo Viedni a v Konštantínopole a vydavateľská činnosť rozvíjaná v Nizozemsku pripomínajú najvplyvnejšie zahraničné umelecké centrá. Záver výstavy je venovaný umeleckým objednávkam aristokracie i meštianstva, ilustrovaným portrétmi a epitafmi z prvých desaťročí 17. storočia. Záujmu návštevníkov určite neujdú dokumenty týkajúce sa heraldiky šľachty a miest, zberateľských záujmov veľkňazov, nádherne zdobené zlatnícke predmety náboženských konfesií a podobne.
No a návštevníčka z akademického prostredia sa so záujmom pristaví pri insígniách Trnavskej univerzity zo 17. storočia...
Výstava spolu so sprievodnými podujatiami potrvá do 28. marca 2010.