Zemolez pochádza z juhovýchodnej Ázie a u nás je známy skôr ako dekoratívny ker s voňavými žltými kvetmi a nejedlými tmavomodrými bobuľami horkej chuti. Niektoré druhy, ako zemolez kamčatský a zemolez jedlý, sa však vyznačujú vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami a vysokou nutričnou hodnotou.
Agrobiologické aspekty pestovania jedlých zemolezov, obsah nutričných látok a antokyanínov v plodoch predstavuje rovnomená monografia, ktorú v uplynulých dňoch vydal vo Vydavateľstve SPU kolektív autorov pod vedením prof. Ing. JÁNA MATUŠKOVIČA, PhD. S pestovaním zemoleza kamčatského začali na univerzitnej pôde v roku 1994. V súčasnosti na pokusnom poli testujú a skúmajú 27 klonov.
Publikácia sa skladá z piatich kapitol, ktoré sa zaoberajú dynamikou rastu kríkov, úrodnosťou, morfometrickými a morfologickými vlastnosťami plodov, obsahom nutričných látok, optimalizáciou výživy jedlých zemolezov. Samostatnú kapitolu tvorí štúdia obsahu selénu v jedlých zemolezoch, ktorej sa venovala doc. RNDr. Alžbeta Hegedűsová a Ing. Ondrej Hegedűs, PhD., z UKF. „Obsah selénu v plodoch zemolezu je porovnateľný s obsahom v plodoch marhúľ, malín, zeleninovej papriky, t. j. je vyšší ako v mnohých druhoch dovážaného južného ovocia,“ uvádzajú odborníci.
Skúsenosti so založením plantáže jedlých zemolezov v obci Látkovce v okrese Bánovce nad Bebravou prináša plantážnik Ing. Ivan Jurík, PhD.
Cennosť plodov, najmä zemoleza jedlého a zemoleza kamčatského, je vo vysokom obsahu vitamínu C, minerálnych a polyfenolických látok, ktoré ich predurčujú na využitie vo farmaceutickom priemysle. Zrelé plody sú vhodné na priamu konzumáciu, alebo sa spracúvajú na džem, kompót, šťavu, mrazené drene, zákvas a tonizujúce nápoje. V ľudovom liečiteľstve sa plody využívajú pri liečení chudokrvnosti, znižovaní krvného tlaku, pri liečení srdcovocievnych chorôb, malárie, pri poruchách trávenia, ochoreniach pečene, krvných a žalúdočných ťažkostiach. Majú priaznivý účinok na zrak, upevňujú imunitný systém a sú efektívne i v prevencii proti rakovine. Extrakt z kvetov sa používa pri zápaloch močového mechúra. Odvar z listov sa vyznačuje antiseptickými účinkami a využíva sa pri liečení angíny, chorôb očí a hrdla.
RENÁTA CHOSRAVIOVÁ
Autorský kolektív vedeckej monografie o pestovaní jedlých zemolezov.
Foto: rch