Klimatológovia tvrdia: "Klíma sa mení rýchlejšie, ako sa predpokladalo." Z čoho odvodzujú takéto tvrdenia? Najskôr z faktografických meteorologických a klimatických podkladov ostatných desaťročí, ale aj jednotlivých rokov.
Do uvedenej schémy mimoriadne účinne zapadá aj vegetačné obdobie (apríl - september) a vegetačné leto (jún - august) roka 2003. Aké boli? Mimoriadne teplé a suché, preplnené extrémami a anomáliami počasia. Túto základnú charakteristiku možno podľa výsledkov meraní na Agrometeorologickej stanici Katedry biometeorológie a hydrológie bližšie konkretizovať.
Všetky mesiace vegetačného obdobia boli teplotne nadnormálne. Máj s priemernou teplotou vzduchu 18,8 °C, jún s teplotou 21,3 °C a august 22,7 °C boli najteplejšie v histórii meteorologických meraní na AS v Nitre (od r. 1961) a jún najteplejším v histórii meteorologických meraní vôbec (1871). Tým sa aj vegetačné leto s priemernou teplotou 21,7 °C, 77 letnými dňami (tmax 25,0 °C) a 39 tropickými dňami (tmax 30,0 °C) zaradilo k najteplejším v histórii meteorologických meraní na Slovensku.
Vlahová bilancia vegetačného obdobia tiež patrila k extrémnym. Už po prvom kvartáli roka vstúpilo vegetačné obdobie do vlahovej bilancie s deficitom zrážok 60 mm. S výnimkou júla (143,8 % n.) boli všetky ďalšie mesiace zrážkovo podnormálne. Jún so zrážkami 6,5 mm bol najsuchší od začiatku meteorologických meraní na AS v Nitre. Nebolo to inak ani v celom vegetačnom období, v ktorom zrážkový deficit 118 mm nebol v dostupných meteorologických podkladoch prekonaný.