Jan Opletal (1915-1939) by mal 92 rokov. Za sebou možno roky úspešnej lekárskej praxe na klinike vo veľkom meste, či dráhu rodinného pána doktora v rodnom kraji. Ktovie, akým smerom by sa bola uberala jeho životná púť. Nezodpovedaná a nezodpovedateľná otázka. Pretože zomrel skôr, ako na ňu mohol nastúpiť. Študent Lekárskej fakulty Karlovej univerzity v Prahe bol jednou z prvých obetí nacistickej krutovlády v roku 1939.
Na jeho pohrebe sa 15. novembra zúčastnili tisíce študentov a udalosť prerástla do ďalších demonštrácií, ktorých dôsledok poznáme z učebníc: zatvorenie všetkých českých univerzít. Vyše tisíc študentov nemeckí okupanti následne transportovali do koncentračného tábora Sachsenhausen. Deviatich 17. novembra popravili. Nezmyselne zmarené životy a pretrhnuté nitky snov...Študenti, ktorí unikli zatknutiu, neskôr bojovali v československých jednotkách v Anglicku. Niektorí študovali v Oxforde, ktorý im v čase okupácie vydával diplomy Karlovej univerzity. Do 17. novembra 1940 tam obnovili Ústredný zväz študentstva a tento deň spolu s britskými spolužiakmi vyhlásili za Medzinárodný deň študentstva.
Sedemnásty november je v našom kalendári označený červenou farbou a pomenovaný Dňom boja za slobodu a demokraciu. Sloboda a demokracia. Pojmy úplne samozrejmé vtedy, keď sú každodennou realitou. Samozrejmou, ako napiť sa vody v horúcom lete. Pamätajme, že to vždy tak nebolo a nemusí byť. Preto spomínajme na Janov Opletalov, ktorí za ne položili to najcennejšie. Spomeňme si, a nielen sedemnásteho novembra!