Poškodzovanie pôd a rastlín ľudskými činnosťami je názov vedeckej monografie, ktorú nedávno vydal autorský kolektív pod vedením prof. JÁNA TOMÁŠA a prof. ONDREJA HRONCA.
"Pôda je zvláštny fenomén, ktorý sprevádza človeka od kolísky až po hrob. Je najväčším bohatstvom každého štátu, lebo od rozlohy a kvality pôdneho fondu sa odvíja celý rad dôležitých aktivít. Povinnosťou každého štátu je, aby sa o pôdu náležite staral, a to nielen v záujme jej samotnej, ale pre trvalú udržateľnosť života na Zemi," uvádza sa v úvode knihy. Exhaláty ťažkého priemyslu, energetiky a iných rezortov pôdu nešetrili a spôsobili na nej rôzne poškodenia. Častokrát dochádzalo k jej devastácii, boli a dodnes sú degradované jej produkčné i mimoprodukčné funkcie. Je však nevyhnutné správať sa k pôde tak, aby zostala rozhodujúcou výrobnou základňou a sociálnou oporou krajiny. V publikácii sa dozvedáme o zložkách biosféry a ich vzájomných vzťahoch, ako aj o základných a ekologických funkciách pôdy. Mimoriadnu pozornosť autori venujú problematike degradačných procesov a organickým kontaminantom, ako sú napríklad pesticídy či polychlórované fenoly i bifenyly a tiež možnostiam znižovania ich rizík v pôde.
V závere sa dočítame aj o imisnej situácii na Slovensku a imisných limitoch koncentrácie prízemného ozónu, ktoré v súvislosti s ochranou vegetácie navrhli príslušné medzinárodné organizácie. Monografia je vhodne doplnená tabuľkami a obrázkami.